LQ079L1SX02
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Korea
MOQ :
1
Payment Terms :
T/T, Western Union,paypal
Supply Ability :
100 PCS / DAY
Delivery Time :
2-3 working days after payment confirmation
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Size :
7.9 inch
Resolution :
1536×2048
Display Mode :
Normally Black, Transmissive
Frequency :
60Hz
Surface :
Clear, Hard coating
Description
LQ079L1SX02 7.9 inch SHARP LCD Panel Normally Black with 119.808×159.744 mm Active Area
LQ079L1SX02 Basic Information
Panel Model LQ079L1SX02
Panel Brand SHARP
Descrition IGZO TFT-LCD ,7.9 inch, 1536×2048
Panel Type IGZO TFT-LCD
Operating Temperature -20 ~ 60 °C
Storage Temperature -30 ~ 70 °C
Remarks for iPad mini 2
LQ079L1SX02 Mechanical Features
Dot Resolution 1536(RGB)×2048 (QXGA)
Pixel Configuration RGB Vertical Stripe
Pixel Density 325 PPI
Aspect Ratio 3:4 (H:V)
Form Factor Flat Rectangle Display
Dot Pitch 0.026×0.078 mm (H×V)
Pixel Pitch 0.078×0.078 mm (H×V)
Weight 85g (Max.)
Surface Clear, Hard coating
Active Area 119.808×159.744 mm (H×V)
Outline Dimension 125.55×170.95 mm (H×V)