N156HGE-EAL
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
KOREA
MOQ :
1 Piece
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
500PCS/DAY
Delivery Time :
1-3 Working Days
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Size :
15.6 inch
Resolution :
1920×1080
Contrast Ratio :
500:1 (Typ.)
Frequency :
60Hz
Input Voltage :
3.3V (Typ.)
Description
Normally White 15.6 inch N156HGE-EAL Rev.C1 INNOLUX with 344.16×193.59 mm Active Area Frequency 60Hz
N156HGE-EAL Rev.C1 Basic Information
Panel Model N156HGE-EAL Rev.C1
Panel Brand INNOLUX
Descrition a-Si TFT-LCD ,15.6 inch, 1920×1080
Panel Type a-Si TFT-LCD
Operating Temperature 0 ~ 50 °C
Storage Temperature -20 ~ 60 °C
Remarks eDP1.2
N156HGE-EAL Rev.C1 Mechanical Features
Dot Resolution 1920(RGB)×1080 (FHD)
Pixel Configuration RGB Vertical Stripe
Pixel Density 141 PPI
Aspect Ratio 16:9 (H:V)
Form Factor Flat Rectangle Display
Dot Pitch 0.05975×0.17925 mm (H×V)
Pixel Pitch 0.17925×0.17925 mm (H×V)
Weight 350/360g (Typ./Max.)
Surface Antiglare (Haze 24%), Hard coating (3H)
Active Area 344.16×193.59 mm (H×V)
Outline Dimension 359.5×224.3 mm (H×V)
Outline Depth 3.05/3.2 (Typ./Max.) mm
Shape Style Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm)
Holes & Brackets Face mounting holes (8 pcs) on up, down slugs
Landscape or Portrait Landscape type
Touch Panel Without
N156HGE-EAL Rev.C1 Optical Features
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Brightness 220 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color 262K (6-bit)
Color Gamut 94% NTSC (CIE1931)
Response Time 3/8 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 85/85/20/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
White color Chromaticity Wx:0.313; Wy:0.329
White Variation 1.25 (Max.)(5 points)
Sunlight Readable N
N&S Delivery Details:
1) We are shipping this item to worldwide.
2) Our LCD panel orders processed within 1-3 working days of payment verification.
6) We will keep you updated for the Tracking NO. after we ship out the parcel to you.
7) Feel free to contact to us if there is any problems during the shipment process.
We Can Do for You:
1) One-to-one service with efficient & professional support;
2) Protection of your design and all your private information;
3) We could supply different hard disk for you.
4) Quality stability, can to provide certification of products;
5) Convenient payment methods: PayPal, T/T and Western Union;
6) Speedy shipment: we could arrange the shipment within 1-3 business days.
N156HGE-EAL Rev.C1 Backlight System
Lamp Position Edge light type
Lamp Type WLED
Lamp Life Time 15K(Min.) (Hours)
Lamp Voltage 26/29/30V (Min./Typ./Max.)
Lamp Current 110mA (Typ.)
Lamps Power Consumption 3.19/3.3W (Typ./Max.)
Interface Type Included in panel signal interface
Lamp Driver Board 4.1W (Max.)