CLAA070NC0BCT
Place of Origin :
China/Taiwan/Japan/Korea
MOQ :
1
Price :
Payment Terms :
T/T, Western Union,Paypal,HKIN ESCROW .....
Supply Ability :
500PCS/DAY
Delivery Time :
1-2days
Packaging Details :
Standard packing
Product number :
CLAA070NC0BCT
Brand :
CPT
Size Of Panel :
7.0 INCH
Resolution :
1024×600
Brightness :
300cd/m2
C/R :
400:1
Composition :
Panel
Interface :
LVDS
Description
CPT 30 Pins Laptop 7.0 inch Industrial LCD Displays Smart Netbook CLAA070NC0BCT 1024×600
Quick Details:
Model number:CLAA070NC0BCT
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Brightness : 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 400 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color : 262K (6-bit)
Response Time : 20 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle : 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Viewing Direction : 6 o'clock
White color Chromaticity : Wx:0.313; Wy:0.329
White Variation : 1.25/1.43 (Typ./max.)(9 points)
Features and Advantages for CLAA070NC0BCT.
1. New and Industrial A grade perfect panels with stable supply
2. industrial control board supports the displays working 24 hours
4. Industrial design to protect the LCD screen, mounting on the outdoor application
5. VGA DVI interfaces
Specifications datasheet:
Panel Size : 7.0 inch
Dot Resolution : 1024(RGB)×600 (WSVGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 169 PPI
Aspect Ratio : 17:10 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.050×0.150 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.150×0.150 mm (H×V)
Weight : 140g (Typ.)
Surface : Glare (Haze 0%), Hard coating (3H)
Active Area : 153.6×90 mm (H×V)
Outline Dimension : 165×102 mm (H×V)
Outline Depth : 5.0/6.3 (Typ./Max.) mm
Landscape or Portrait : Landscape type
Touch Panel : Embeded (4-wire Resistive)
Panel Brand : CPT
Panel Model : CLAA070NC0BCT
Panel Type : a-Si TFT-LCD , Panel
Panel Size : 7.0 inch
Resolution : 1024(RGB)×600 , WSVGA
Active Area : 153.6×90 mm
Outline : 165×102×6.3 mm
Brightness : 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 400:1 (Typ.)
Display Colors : 262K (6-bit)
Frequency : 60Hz
Lamp Type : WLED Embedded (LED Driver)
Signal Interface : LVDS (1 ch, 6-bit) , 30 pins
Input Voltage : 3.3V (Typ.)