UL 3820 10AWG(105/0.254T) Tinned Copper stranded XLPE Insulated Wire
Product Description
Product Description
Characteristics Jacket
Tensile strengt >=13.79Mpa
Elongation before Aging >=300%
Aging Condition 158±1℃×168h
Percent of original tensile strength >=80%of original
Percent of original elongation >=80%of original
Max. Conductor DC Resistance(20ºC) 3.546Ω/km
Voltage Withstand Test(kV/min) 3.0kV/1min
Rated Temperature 125ºC
Rated Voltage 1000V
Flame test FT2
Insulation Extrusion Core
Conductor AWG 10AWG(105/0.254T)
Conductor Dia. Nom. 3.3
Primary Number 105
Insulator XL-PE
Primary O. D. 4.90±0.20mm
Nom.Thickness 0.76mm
Min. Thickness 0.69mm
Primary Color Code Per request
Twisted O.D. 3.30mm