C-AWG22-2C-GY-SR-PVC-T105°C Unshielded Multi-Conductor 22awg 105°C 300V Multi-Cores Cable
Product Description
Application: Internal wring or external interconnection of electronic equipment.
Application standard: UL758&UL
Product character:
Flame rated : VW-1
Tensile strength:≥10.3MPa Elongation:≥100%
Aged condition:113±1℃×168h
Percent of original tensile strength: ≥70%
Percent of original elongation: ≥65%
UL758 -E258652-20060111-CertificateofCompliance-1....
Construction
Conductor Tinned copper stranded
Cross section 22AWG
Construction 7/0.254mm
Strand Dia. 0.76mm
Insulation SR-PVC
Nom.Thickness 0.23mm
Min.Thickness 0.20mm
Insulation Dia. 1.30±0.08mm
Insulation colour 1.black 2.red
Assembly 2Cx22AWG
Inner jacket PVC
Nom.Thickness 0.84mm
Min.Thickness 0.66mm
Outer Dia. 4.40±0.20mm
Colour Grey
Insulation:PVC
Construction
Insulation:1.black 2.red
Jacket : Gray
Jacket: PVC
Application
Standards
International: UL758 , UL1581, UL
RoHS,REACH Compliant,
Technical data
Rated voltage:300V
Rated Temperature: 105℃
Flame: VW-1
Voltage withstand test:AC 2.0kV/1min
Properties
Effectively resist electromaganetic interference
Excellent insulation performance
Extensively oil resistant
Flexible
Mechanical Performance
Jacket
Material PVC
Tensile strength 13.8MPa
Elongation 100%
Aged condition 100±1×240h
Percent of original tensile strength 85%
Percent of original elongation 50%
Flame test VW-1
C-AWG22-2C-GY-SR-PVC-T105°C Unshielded Multi Conductor 22awg Multi Core Cable 300VC-AWG22-2C-GY-SR-PVC-T105°C Unshielded Multi Conductor 22awg Multi Core Cable 300V
C-AWG22-2C-GY-SR-PVC-T105°C Unshielded Multi Conductor 22awg Multi Core Cable 300V
Company Profiles
Certificates
Production Progress
Shipping
FAQ
1. Q:What can you supply?
2. Q: What are the certificates do you get?
A: We have UL, CE, 3C, Dekra, CQC, TUV, Rohs, Reach, ETL certificates.
3. Q:Can we get samples before ordering?
A: Yes, we are willing to arrange samples for you.
4. Q: What's your lead time?
A: Normally we can finish you orders in 2-3 weeks, and 5-6 weeks in peak season.
5. Q. How can you guarantee the product quality?
A: Always a pre-production sample before mass production and final Inspection before shipment.
Major Customers
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
Hwatek
Model Number :
CMG
Certification :
UL, CE, RoHS, Reach
Place of Origin :
China
MOQ :
1220m
Price :
To be negotiated
Contact Supplier
video