330180-50-00 330180-50-CN 330180-51-00 33018-51-CN 330180-91-CN 330180-91-00
Certification :
CE
Place of Origin :
USA
MOQ :
1pc
Price :
negotiable
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
100pcs per month
Delivery Time :
12-16weeks
Packaging Details :
standard carton packing
Proximitor Sensor Input :
Accepts one non-contacting 3300-series 5 mm, 3300 XL 8 mm Proximity Probe and Extension Cable.
Power :
Requires -17.5 Vdc to -26 Vdc when installed with nonincendive circuit connected per installation drawing 140979 at 12 mA maximum consumption, -23 Vdc to -26 Vdc with barriers. Operation at a more positive voltage than -23.5 Vdc can result in reduced linea
Supply Sensitivity :
Less than 2 mV change in output voltage per volt change in input voltage.
Output Resistance :
50 Ω
Extension Cable Capacitance :
69.9 pF/m (21.3 pF/ft) typical
Probe Tip Material :
Polyphenylene sulfide (PPS).
Probe Case Material :
AISI 303 or 304 stainless steel (SST).
Connector Material :
Gold-plated brass or goldplated beryllium copper.
Description
3300 XL 8 mm Proximity Transducer System
330180-50-00 330180-50-CN 330180-51-00 330180-51-CN 330180-91-CN 330180-91-00
Description
The 3300 XL 8 mm Proximity Transducer System consists of:
One 3300 XL 8 mm probe,
One 3300 XL extension cable1 , and
One 3300 XL Proximitor Sensor2.
The 3300 XL 8 mm system delivers the most advanced performance in our eddy current proximity transducer systems. The standard 3300 XL 8 mm 5-meter system also fully complies with the American Petroleum Institute’s (API) 670 Standard for mechanical configuration, linear range, accuracy, and temperature stability. All 3300 XL 8 mm proximity transducer systems provide this level of performance and support complete interchangeability of probes, extension cables, and Proximitor sensors, eliminating the need to match or bench calibrate individual components.
Each 3300 XL 8 mm Transducer System component is backward compatible and interchangeable4 with other nonXL 3300 series 5 mm and 8 mm transducer system components5. This compatibility includes the 3300 5 mm probe, for applications in which an 8 mm probe is too large for the available mounting space6,7.
Ordering Information
3300 XL Proximitor Sensor
330180-AA-BB
A: Total Length and Mounting Option
10
1.0 meter (3.3 feet) system length, panel mount
1.0 meter (3.3 feet) system length, DIN mount
1.0 meter (3.3 feet) system length, no mounting hardware
5.0 meters (16.4 feet) system length, panel mount
5.0 meters (16.4 feet) system length, DIN mount
5.0 meters (16.4 feet) system length, no mounting hardware
9.0 meters (29.5 feet) system length, panel mount
9.0 meters (29.5 feet) system length, DIN mount
9.0 meters (29.5 feet) system length, no mounting hardware
B: Agency Approval Option
00
Not required
05
CSA, ATEX, IECEx Approvals
50ohm Bently Vibration Monitoring System 330180-50-00 330180-50-CN 330180-51-00