6AV2124-0MC24-0AX0
Place of Origin :
Germany
MOQ :
1pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
20PCS 1week
Delivery Time :
1week
Dimensions :
190 mm x 130 mm x 40 mm
Size :
5.6″
Mountingtype :
Panel Mount
Display Type :
TFT colour LCD
Displaytype :
Touchscreen LCD
Resolution :
800 x 480 pixels
Productname :
Human Machine Interface (HMI)
Supportedprotocols :
Modbus, Profibus, CANopen
Certifications :
CE, UL, RoHS
Screensize :
7 inches
Memorycapacity :
128 MB Flash, 64 MB RAM
Communicationports :
Ethernet, USB, RS232, RS485
Interface :
RS422, RS232, Ethernet, USB and SD card
Operatingtemperaturerange :
-20°C to 60°C
Userinterface :
Graphical with customizable screens
Description
Siemens TP1200 Comfort PRO 12.1-inch HMI Panel
Product Specifications Comparison
Property TP1200 Comfort TP1200 Comfort INOX
Product Series TP1200 Comfort TP1200 Comfort INOX
Display Size 12.1" Widescreen 12.1" Widescreen
Display Type TFT TFT
Resolution 1280 x 800 1280 x 800
Colors 16 Million 16 Million
Touch Type Capacitive Multi-touch Capacitive Multi-touch
Protection Rating Front IP65, Rear IP20 Front IP69K, Rear IP20
Installation Panel Mount Stainless Steel Panel Mount
Power Supply 24 V DC ±10% 24 V DC ±10%
Power Consumption Max. 25 W Max. 28 W
Operating Temperature 0 °C ~ +50 °C 0 °C ~ +50 °C
Storage Temperature -20 °C ~ +60 °C -20 °C ~ +60 °C
Dimensions (WxHxD) 310 mm x 238 mm x 60 mm 310 mm x 238 mm x 62 mm
Weight Approx. 1.7 kg Approx. 1.9 kg
Memory 12 MB Configuration Memory 12 MB Configuration Memory
Software WinCC Comfort (TIA Portal) WinCC Comfort V15+
Certifications CE, UL, CSA, KEMA, ATEX CE, UL, CSA, KEMA, ATEX, Hygiene
Key Features
  • Display: 12.1-inch widescreen TFT with 1280×800 resolution and 16 million colors
  • Touch Interface: Capacitive multi-touch technology
  • Industrial Interfaces: PROFINET, PROFIBUS DP/MPI, USB, and SD card connectivity
  • Protection Rating: Front panel IP65/IP69K protection with rear IP20 rating
  • Power Supply: 24V DC ±10% operation
  • Environmental Range: Operating temperature 0°C to +50°C, storage -20°C to +60°C