HF100/166-2
Certification :
ISO/TS16949, ISO9001
Place of Origin :
China
MOQ :
3 pieces
Payment Terms :
T/T, Western Union,Paypal or Others
Supply Ability :
1000pcs/week
Delivery Time :
3-8 Working Days
Packaging Details :
Strong Carton Box or as Customers Requirement
N.W. :
1.1Kg
Warranty :
One Year
Pressure Ability :
0.2-0.8 M PA
Stroke :
120 mm
Trademark :
AIRSUSTECH Or Neutral
Transport Package :
Carton
Specification :
24*24*22 cm
Origin :
Guangdong,China
HS Code :
Port :
Huangpu, China
Material :
Rubber and Iron
Position :
Front and Rear
OEM :
Yes
Type :
Shock Absorber
Description
Rubber Air Spring AIRSUSTECH HF100/166-2 AirBags For Press Isolation For Roll Tensioner
Industrial Air Spring AIRSUSTECH HF100/166-2:
AIRSUSTECH HF100/166-2 Industrial Triple Convoluted Air Spring Specifications
❹Rubber Bellows
The Opening Of The Rubber Bellows:100 mm
The Through Diameter Of Rubber Bellows:150mm
Rubber Bellows Natural Diameter : 160 mm
Rubber Bellows Natural Height :166mm
Stroke:70-190 mm
❺ Bumper block / Buffer block
Without Bumper Block
❻ Girdle Hoop / Girdle Ring
Without Girdle Hoop:ONE pieces of Girdle Hoop
The Composition Of Industrial Convoluted Air Spring Element Has The Following Aspects
Rubber Bellows - Air Bellows includes four layers of materials: an inner layer, two layer cord - reinforced fabrics, and a cover. Construction of a natural rubber provides – 65F functional properties.