AC85-265V 50/60Hz
Light efficiency :
180lm/w
Total Lumen :
7560lm±10%
Material :
Aluminum+PC
Color temperature :
2500k-6000k
CRI :
>80
length :
1198mm
PF :
>0.9
Cover :
frosted / clear
Warranty :
3years
Application :
RESIDENTION/WAREHOUSE/OFFICE
Keywords :
industrial tube light, t8 tube, led tube
Certificate :
CE, RoHS
Lifespan :
50,000hrs
Description
42W 8ft led tube light 180lm/w SMD2835 led t8 tube Aluminum+PC material
Product Details:
Input voltage
AC85-265V
50/60Hz
AC85-265V
50/60Hz
AC85-265V
AC85-265V
AC85-265V
Power 10W 12W 14W 21W 42W
Efficiency 180lm/w 180lm/w 180lm/w 180lm/w 180lm/w
Total Lumen 1800lm±10% 2160lm±10% 2520lm±10% 3780lm±10% 7560lm±10%
CCT 2500~6500K 2500~6500K 2500~6500K 2500~6500K 2500~6500K
CRI Ra >80 Ra >80 Ra >80 Ra >80 Ra >80
PF >0.9 >0.9 >0.9 >0.9 >0.9
Size 580*26mm 630*26mm 830*26mm 1198*26mm 2367*26mm
THD <20% <20% <20% <20% <20%
Beam angle 120° 120° 120° 120° 120°
Working temperature -40°C ~ +50°C -40°C ~ +50°C -40°C ~ +50°C -40°C ~ +50°C -40°C ~ +50°C
Cover color milky / clear milky / clear milky / clear milky / clear milky / clear
Material Aluminum+PC Aluminum+PC Aluminum+PC Aluminum+PC Aluminum+PC
Lifespan 50,000hrs 50,000hrs 50,000hrs 50,000hrs 50,000hrs
Warranty 3 years 3 years 3 years 3 years 3 years
Certificate CE,RoHS CE,RoHS CE,RoHS CE,RoHS CE,RoHS
8Ft Indoor LED Tube Light Aluminum PC Material AC85 - 265V 50 / 60Hz 1198MM
Product Features:
  1. 180lm/w high lumen efficiency
  2. Aluminum housing for excellent heat dissipation
  3. 300mm/500mm/600mm/900mm/1200mm/2400mm full range size for option
  4. Energy saving: up to 75% energy consumption less than the traditional fluorescent tube.
  5. Long lifespan 50,000hrs
  6. Fast delivery time
Application:
Company Information
About us:
FAQ
1.Payment
T/T,30% deposits before production, 70% balance to be paid before delivering
2.Shipment
By International Express (door to door):DHL,UPS,FedEx or TNT
By Air express to your nearest airport
By Sea
3.Lead time
sample order for 2-3 days, bulk order for 7-10 days.
4.Package
Standard export package, usually gift box in carton
6.Is it ok to print my logo on led tube light product?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
JINLIN
Model Number :
JL-T8SMD2835-42w
Certification :
CE,RoHS
Place of Origin :
Shenzhen China
MOQ :
1pcs
Payment Terms :
T/T
Contact Supplier