AC85-265V 50/60Hz
Light efficiency :
180lm/w
Total Lumen :
1440lm±10%
Beam angle :
120°
LED Type :
SMD2835
CCT :
Warm White, Cool White
CRI :
>80
Demension :
436*26mm
PF :
>0.9
Material :
Aluminum+PC
Cover :
frosted/clear
Application :
RESIDENTION/WAREHOUSE/OFFICE
Product name :
LED tube light, t8 tube light, led t8 tube
Certificate :
CE, RoHS
Warranty :
3 years
Description
180lm/w high lumen efficiency led tube light t8 led tube 8W 1440lm for warehouse
Product Details:
Model No. JL-T10SMD2835-8w
Input voltage AC85-265V 50/60Hz
Power 8W
LED Type SMD2835
Efficiency 180lm/w
Total Lumen 1440lm±10%
Color temperature 2500~6500K
CRI Ra >80
PF >0.9
Size 436*30mm
THD <20%
Beam angle 120°
Working temperature -40°C ~ +50°C
Cover color milky / clear
Material Aluminum+PC
Lifespan 50,000hrs
Warranty 3 years
Certificate CE,RoHS
Warm / Cool White T10 LED Tube Lights AC85 - 265V 3 Years Warranty
Product Features:
  1. 180lm/w high lumen efficiency
  2. Aluminum housing for excellent heat dissipation
  3. Heat protection system with excellent internal driver
  4. 300mm/500mm/600mm/900mm/1200mm/2400mm full range size for option
  5. Energy saving: up to 75% energy consumption less than the traditional fluorescent tube.
  6. Long lifespan 50,000hrs
  7. Fast delivery time
Application:
Company Information
About us:
FAQ
1.Payment
T/T,30% deposits before production, 70% balance to be paid before delivering
2.Shipment
By International Express (door to door):DHL,UPS,FedEx or TNT
By Air express to your nearest airport
By Sea
3.Lead time
sample order for 2-3 days, bulk order for 7-10 days.
4.Package
Standard export package, usually gift box in carton
6.Is it ok to print my logo on led tube light product?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
JINLIN
Model Number :
JL-T10SMD2835-8w
Certification :
CE,RoHS
Place of Origin :
Shenzhen China
MOQ :
1pcs
Payment Terms :
T/T
Contact Supplier