RGC1A60CM32KEN
MOQ :
50pcs
Price :
Negotiable
Supply Ability :
1000000pcs
Load Current Rating: :
+/- 30 A, +/- 43 A
Load Voltage Rating: :
42 VAC to 660 VAC
Output Type: :
SCR
Control Voltage Range: :
4 VDC to 32 VDC
Input Current: :
14 mA
IP Rating: :
IP20
Description
RGC1A60CM32KEN Solid State Relays - Industrial Mount 1P-SSC-ZC 600V 30A 1200VP-E-SRW H-I2T COMM
Carlo Gavazzi RGC1A SSRs
Carlo Gavazzi RGC1A SSRs are single-phase Solid State Relays (SSRs) designed with an integrated heatsink. These SSRs feature zero cross or instant on switching and an integrated voltage transient protection with a varistor. The RGC1A SSRs offer power and control terminals that allow for safe looping of cables. These SSRs also offer 100kA short circuit current rating according to UL508. The RGC1A SSRs have a rated operational voltage up to 660VAC and rated operational current up to 85AAC at 40°C. These SSRs are available in Types RGC solid-state contactor "E" connection and "U" connection with widths ranging from 17.5mm up to 70mm.
FEATURES
  • Product width ranging from 17.5mm up to 70mm
  • Up to 660VAC rated operational voltage
  • Up to 85AAC @ 40°C rated operational current
  • 18000 A2s for the I2t and 1200Vp blocking voltage
  • 3VDC to 32VDC and 20VAC to 275VAC (24VDC to 190VDC) control voltages