FGH4L40T120LQD
MOQ :
50pcs
Price :
Negotiable
Supply Ability :
1000000pcs
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) :
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.8V @ 15V, 40A
Power - Max :
306 W
Switching Energy :
1.04mJ (on), 1.35mJ (off)
Description
FGH4L40T120LQD IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 306 W Through Hole TO-247-4L
onsemi FGH4L40T120LQD IGBT
onsemi FGH4L40T120LQD IGBT is a robust Ultra Field Stop Trench construction that provides superior performance in demanding switching applications. This IGBT is incorporated into the device which is a soft and fast co-packaged free-wheeling diode with a low forward voltage. The FGH4L40T120LQD IGBT offers both low on-state voltage and minimal switching loss. This IGBT operates at 175°C maximum junction temperature. The FGH4L40T120LQD IGBT operates at 1200V, 40A, and is built in a TO247 4L package. Typical applications include solar inverters and UPS, industrial switching, and welding.
FEATURES
  • Extremely efficient trench with field stop technology
  • 175°C maximum junction temperature (TJ)
  • Fast and soft reverse recovery diode
  • Optimized for Low VCE(Sat)
  • 1200V maximum Collector-Emitter Voltage (VCE)
APPLICATIONS
  • Solar inverter and UPS
  • Industrial switching
  • Welding
PIN CONNECTION
FGH4L40T120LQD IGBT Transistor Module 1200V 80A 306W Through Hole TO-247-4L
GATE CHARGE CHARACTERISTICS
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
onsemi
Model Number :
FGH4L40T120LQD
MOQ :
50pcs
Price :
Negotiable
Supply Ability :
1000000pcs
1200 V
Contact Supplier