HS-3DX-332Y-6440-60-110
Certification :
UDEM
Place of Origin :
GUANGDONG ,CHINA
MOQ :
10 sets
Price :
Negotiable price
Payment Terms :
L/C, T/T, Western Union
Supply Ability :
10000 pcs per week
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
PP bag ,carton, pallet and iron box
Applicable Industries :
Machinery Repair Shops,Construction machinery, mining Equipment
Part Name :
HS-3DX-332Y-6440-60-110 Excavator Boom Seal Kit
Pressure Rating :
Up to 42MPa (420 bar)
Material Thickness :
1.5mm-5mm (varies by component)
Applicantion :
Excavator
Temperature Range :
-30°C to +110°C (peak 130°C for short durations)
approximate weight :
Approximately 0.9kg
Material :
NBR+PTFE+PU
Hardness :
75-90 Shore A (NBR components)
Availabity :
In Stock
Description
HS-3DX Parts 332Y-6440-60-110 Boom Excvator Seal Kit Hydraulic Repair Kits For Heavy Machine
Product Introduction
Product Parameters
Category Parameter Specification
Temp. Range • ‌Standard‌: -40°C to +200°C (NBR/PU)
• ‌Max. Short-term‌: 300°C (FKM)
Hardness • Shore A 70±5 (NBR/PU)
• Shore D 50-60 (PTFE/FKM backup rings)
Physical Specs Seal Types Oil Seals (dual-lip), U/Y-Rings, O-Rings, Backup Rings (anti-extrusion)
‌Seal Kit Types Boom Seal Kit
Weight (Full Kit) ≈1.5–3.0 kg
Performance Pressure Rating 60 MPa (continuous operation)