VT-VRPA1-537-10 V0 QV-RTP
Certification :
CC
Place of Origin :
Germany
MOQ :
1 PC
Price :
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
10PC/DAY
Delivery Time :
3Days
Packaging Details :
Wooden Boxes
Maximum Output Current :
10A
Product Type :
Driver Module
Maximum Output Voltage :
24 VDC
Rated Output Current :
50A
Operating Temperature :
-10°C to 60°C
Power Consumption :
240W
Description
Description:
Rexroth Driver Module VT-VRPA1-537-10 V0 QV-RTP is an amplified version of the module for the module structure analog, plug type digital, European board system for the control process reflected in the weak signal amplification (current or voltage) to drive the proportional valve parameter proportional to the consequent changes, to achieve precise control of the hydraulic system. Mainly used for proportional valve control in the hydraulic system. The module uses analog amplification technology and is designed to be mounted on a 19” rack with PID regulation for precise position control.
Application Areas:
Benefits :
Brand Rexroth
Model VT-VRPA1-537-10 V0 QV-RTP
Color Green color
place of origin Germany
Material Cast Iron
Power Source Electric
Rexroth Driver Module VT-VRPA1-537-10 V0 QV-RTP Green Fast Response 24 VDC Strong Flexibility-10°C To 60°C High Reliability 240W
FAQ:
Q1: Wonder if you accept small orders?
Q2: Can you send products to my country?
A2: Sure, we can. If you do not have your own ship forwarder, we can help you.
Q3: What's your payment terms ?
A3: By T/T,LC AT SIGHT,100% full payment.
Q4: How long is your production lead time?
A4:It depends on product and order qty. Normally, it takes us 15 days for an order with MOQ qty.
Q5: When can I get the quotation ?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Rexroth
Model Number :
VT-VRPA1-537-10 V0 QV-RTP
Certification :
CC
Place of Origin :
Germany
MOQ :
1 PC
Price :
Contact Supplier