DBETX-1X 180G24-25NZ4M
Certification :
CC
Place of Origin :
Germany
MOQ :
1 PC
Price :
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
10PC/DAY
Delivery Time :
3Days
Packaging Details :
Wooden Boxes
Size :
Various sizes available
Type :
Overflow Valve
Maximum Flow Rate :
500 l/min
Inlet Type :
Side
Materials :
Steel or cast iron
Pilot Pressure Range :
0.5 to 10 bar
Description
Description:
Rexroth Overflow Valve DBETX-1X 180G24-25NZ4M is a direct-acting proportional relief valve manufactured by Bosch Rexroth. The “DBETX-1X” in the model number indicates the series and type of valve. The model number “DBETX-1X” indicates the series and type of valve, “180” refers to a pressure rating of 180 bar, “G24” indicates the use of a 24V DC power supply, and “25NZ4M” may be a specific model number or configuration code. The “25NZ4M” may be a specific model or configuration code. The valve achieves precise control of hydraulic system pressure by varying the proportional solenoid current from an external amplifier to limit the pressure. When the system pressure reaches the set value, the valve will automatically open and overflow the excess hydraulic fluid back to the tank to keep the system pressure stable.
Application Areas:
Advantages:
Easy to install: ISO-compliant mounting for easy integration into existing systems.
Brand Rexroth
Model DBETX-1X 180G24-25NZ4M
Color Blue color
place of origin Germany
Material Cast Iron
Power Source Electric
Rexroth Overflow Valve DBETX-1X 180G24-25NZ4M Blue Color 315 bar High Precision High Frequency High reliability Safety Adaptable -20°C to +80°C
FAQ:
Q1: Wonder if you accept small orders?
Q2: Can you send products to my country?
A2: Sure, we can. If you do not have your own ship forwarder, we can help you.
Q3: What's your payment terms ?
A3: By T/T,LC AT SIGHT,100% full payment.
Q4: How long is your production lead time?
A4:It depends on product and order qty. Normally, it takes us 15 days for an order with MOQ qty.
Q5: When can I get the quotation ?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Rexroth
Model Number :
DBETX-1X 180G24-25NZ4M
Certification :
CC
Place of Origin :
Germany
MOQ :
1 PC
Price :
Contact Supplier