4WRE6W16-2X/G24K4/V R900944121
Certification :
CC
MOQ :
1 PC
Price :
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
10PC/DAY
Delivery Time :
3days
Packaging Details :
wooden boxes
Materail :
iron
Operating Mechanism :
Spring-loaded
Warranty :
1 year
Seal Material :
PTFE
Application :
Industrial
Temperature Range :
0-200 degrees Fahrenheit
Connection Type :
Threaded
Color :
Blue, Black and Grey
Description
Product Description:
Control: This valve utilizes a proportional solenoid control for continuous and precise flow control. Power Requirements: G24K4, this valve requires a 24V DC power supply and has a specific electrical interface. Mounting: Base plate mounting according to ISO 4401. Application: Proportional directional valves are typically used where precise control of flow and direction in hydraulic systems is required, and are suitable for a wide range of industrial applications including machine tools, automation equipment, mobile equipment, etc.
Brand REXROTH
Product Type Direction valve
Motor Type Proportional Directional Valves
Manufacturer Part Number R900944121
Oem Reference 4WRE6W16-2X/G24K4/V
Color Blue and Black
Type 4WRE
Installation position any, preferably horizontal
Ambient temperature range -20 … +70 °C
Storage temperature range -20 … +80°C
Weight 2.2kg
MTTFD values according to EN ISO 13849 1) 150y
Size 6
Maximum operating pressure 315 bar
Maximum operating pressure Port P 315 bar
Port T 210 bar
Port A 315 bar
Port B 315 bar
Maximum flow 80 l/min
Nominal flow 4 l/min
8 l/min
16 l/min
32 l/min
Hydraulic fluid see table below
Hydraulic fluid temperature range -20 … +80°C
preferably +40 … +50 °C
Viscosity range 20 … 380mm²/s
preferably 30 … 46 mm²/s
Rexroth 4WRE6W16-2X/G24K4/V Proportional Solenoid Directional Spool Valve Industrial
FAQ
Q1: Wonder if you accept small orders?
Q2: Can you send products to my country?
A2: Sure, we can. If you do not have your own ship forwarder, we can help you.
Q3: What's your payment terms ?
A3: By T/T,LC AT SIGHT,100% full payment.