R900954714 DBEME30-3X/200YG24K31M DBEME30-37/200YG24K31M
CertifiSAARion :
ISO9001
Place of Origin :
Germany
MOQ :
1
Price :
On Request
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100PCS per month
Delivery Time :
7-10days
Packaging Details :
Standard paper box
Material no. :
R900954714
Type No. :
DBEME30-3X/200YG24K31M DBEME30-37/200YG24K31M
Description
Proportional pressure relief valve, pilot-operated, with integrated electronics (OBE)
Features
Pilot-operated valves for system pressure limitation
Controlled by proportional solenoid
For subplate mounting and threaded connection: porting pattern according to ISO 6264
Maximum pressure relief function
Valve and control electronics from a single source
Type Code:
01
DBE
M
E
7X
/
G24
K31
01
Proportional pressure relief valve for external control electronics
DBE
02
M 1)
03
With integrated electronics (OBE)
E
Size
04
Size 10
10
Size 25
20
Size 32
30
Component series
no code
Threaded connection
G
06
Component series 70 ... 79 (70 ... 79: unchanged installation and connection dimensions)
7X
Pressure rating 2)
07
Up to 50 bar
50
Up to 100 bar
100
Up to 200 bar
200
Up to 315 bar
315
Up to 350 bar
350
Pilot oil return, external
Y
Bleed port X, external pilot oil return
XY
09
Direct voltage 24 V
G24
10
1600 mA coil
no code
800 mA coil (only possible for DBET-6X (external control electronics)
Electrical connection
11
Without mating connector, connector according to DIN EN 175201-804
K31 4)
Electrical interface
12
Command value 0 … 10 V
A1
Command value 4 to 20 mA