R900411317 Z2DB6VD2-43/100V Z2DB6VD2-4X/100V
CertifiSAARion :
ISO9001
Place of Origin :
Germany
MOQ :
1
Price :
On request
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100PCS per month
Delivery Time :
7-10days
Packaging Details :
Standard paper box
Model :
R900411317
MNR :
Z2DB6VD2-43/100V Z2DB6VD2-4X/100V
Description
Rexroth Pressure relief valve, pilot controlled
ZDB6, Z2DB6
Size 6
Component series 4X
Maximum operating pressure 315 bar
Maximum flow 60 l/min
Features
Sandwich plate valve
Porting pattern according to ISO 4401-03-02-0-05 (with or without loSAARing hole)
4 pressure ratings
5 circuit options
With 1 or 2 pressure valve cartridges
4 adjustment types for pressure adjustment, optionally
• Rotary knob
• Sleeve with hexagon and protective cap
• Lockable rotary knob with scale
• Rotary knob with scale
Corrosion-protected design
Type Code :
Z DB 6 4X / *
01 Sandwich plate Z
02 1 pressure valve cartridge (only with version “VA”, “VB” and “VP”) no code
2 pressure valve cartridges (only with version “VC” and “VD”) 2
03 Pressure relief valve DB
04 Size 6 6
Relief function from – to:
05 A – T VA
P – T VP
B – T VB
A – T and B – T VC
A – B and B – A VD
Adjustment type for pressure adjustment
06 Rotary knob 1
Sleeve with hexagon and protective cap 2
Lockable rotary knob with scale 31)
Rotary knob with scale 7
07 Component series 40 … 49 (40 … 49: unchanged installation and mounting dimensions) 4X
Pressure rating
08 Set pressure up to 50 bar 50
Set pressure up to 100 bar 100
Set pressure up to 200 bar 200
Set pressure up to 315 bar 315