2000PSI, 3000PSI , 5000PSI , 10000PSI , 15000PSI , 20000 PSI
Description
Product Description:
API 6A Weld Neck Flanges are pipe flanges attach by welding the pipes to the neck of the flanges. They are divided into necked flat welding flanges and necked butt welding flanges.
The differences between necked flat welding flanges and necked convex flanges are as follows:
Product Features:
1. Robust in construction;
2. Longer functional life;
3. Corrosion resistant;
Product Display:
API 6A Oil 3000 Psi To 10000psi Forging Alloy Steel Weld Neck Flange For Pipe IndustryAPI 6A Oil 3000 Psi To 10000psi Forging Alloy Steel Weld Neck Flange For Pipe IndustryAPI 6A Oil 3000 Psi To 10000psi Forging Alloy Steel Weld Neck Flange For Pipe IndustryAPI 6A Oil 3000 Psi To 10000psi Forging Alloy Steel Weld Neck Flange For Pipe Industry
Product Application:
Product Model Parameters:
Size: 1-13/16" - 26-3/4"
Working Pressure: 2000PSI, 3000PSI, 5000PSI, 10000PSI, 15000PSI, 20000 PSI
Material: AISI 4130(forged)/ SUS316/Inconel 625
Face: FF, RF, RTJ
Connection: bolted or studded
Temp Class: L-U
Material Class: BB, CC, DD, EE, FF
Product Specification Level: PSL1, PSL2, PSL3, PSL4
Performance Requirement: PR1, PR2
Standards: API 6A, NACE MR0175, ISO 9001, ISO14001, ANSI
Product Package:
Product Detection:
100% tested before delivery.
Product Delivery Method:
Express, truck , train , air , sea , or customized according to customer requirements.
About HuiChi (HC) Petro:
Why Choose HuiChi (HC) Petro?
One-stop drilling equipment supply;
More than 10 years of experience in drilling equipment supply;
More than 10 people engaged in export business;
More than 40 partner countries and regions;
More than 200 customers having close cooperative relationships;
More than 250+ partner factories as suppliers.
Let’s work together and enjoy this job!
Sales Manager: Cherry Chi
Email: cherry@huichipetro.com
Mob/WhatsApp/We chat: +86 15553820372
Send your message to this supplier
Send Now
API 6A Oil 3000 Psi To 10000psi Forging Alloy Steel Weld Neck Flange For Pipe Industry
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
HuiChi (HC)
Model Number :
Weld Neck Flange Series
Certification :
API
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Set
Price :
Contact Supplier
video