Appearance
Figure 1 Appearance of a 150 W DC power module (LS5M100PWD00)
Figure 2 Appearance of a 150 W DC power module (ES0W2PSD0150)
Function
Table 2 describes the functions of a 150 W DC power module.
Table 2 Functions of a 150 W DC power module
Function | Description |
Short circuit | - |
Surge protection | - |
Hot swap | Supported |
Panel Description
Figure 3 Panel of a 150 W DC power module (LS5M100PWD00)
Figure 4 Panel of a 150 W DC power module (ES0W2PSD0150)
1. Handle
2. Power status indicator
3. Power switch
4. DC power terminal
5. Captive screw
Table 3 describes indicators on a 150 W DC power module panel.
Table 3 Description of indicators on a 150 W DC power module panel
Indicator | Color | Description |
Specifications
Table 4 describes technical specifications of a 150 W DC power module.
Table 4 Technical specifications of a 150 W DC power module
Item | Description |
Dimensions (W x D x H) | 100 mm x 205 mm x 40 mm (3.9 in. x 8.1 in. x 1.6 in.) |
Weight | 0.8 kg (1.76 lb) |
Rated input voltage range | -48 V DC to -60 V DC |
Maximum input voltage range | -36 V DC to -72 V DC |
Maximum input current | 6 A |
Maximum output current | 12.5 A |
Rated output voltage | 12 V |
Maximum output power | 150 W |