PW11-425-40D24
Certification :
CE,ROSH
Place of Origin :
Zhejiang, China
MOQ :
10 pcs
Price :
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
5000pcs per month
Delivery Time :
5-8 days
Packaging Details :
paper box packing
Voltage: :
24V
Power :
21-40W
Efficiency: :
≥80%
Lamp :
TUVPL-L36W TUV36W
Input Voltage Frequency :
50/60Hz
Current :
0.15A~0.23A
Rated Input Voltage :
1.6~26.4V
Tc-temperature :
Max. 70 OC
Max Lamp Power :
48W
Product Name :
UV lamp Electronic Ballast
Materia :
Aluminum Alloy
Power factor :
>98
Description
Rapid Start Electronic Ballast for One-lamp Operation
24V DC 5W ELECTRONIC BALLAST t5 fluorescent tube electronic ballast,electronic ballast t5 DC24V ,t5 fluorescent tube electronic ballast,electronic ballast t5 1x28 ,t5 fluorescent tube electronic ballast ,t5 8w ballast ,DC24V T5 electronic ballast 2x6w
DC 24V PW11-425-40D24 UV Electronic Ballast For UVC Lamp
l Technical specifications
Efficiency: >87%
Operating Frequency: 40-60KHz
Starting:Rapid
Dimensions:165*38*26mm
l Installation requirement
Wire Gauge:0.5-1.5mm2
Max.cable length between ballasts and lamp:1.5m
LED specification:VF=1.8-3.6V LF=20-50mA
l Mounting restrictions
Disconnect Input Power Before Installing or Servicing.
Don’t short any two wires of the four outputs.
l For applications with less than one switch-on cycle per day
(other otherwise preheat start ballasts are recommended)
Lamp filament must be suitable for instant start operation,ask lamp manufacturer.
l Features
Lamp status indication via DC signal output.
DC3~6V 5mA:lamp on. DC 0~2V:lamp fault or on lamp. Connect LED
l Applications
All areas of applications include Tanning UV lamps:
=>Air purification
=>Aquarium
=>Domestic drinking water
DC 24V PW11-425-40D24 UV Electronic Ballast For UVC LampDC 24V PW11-425-40D24 UV Electronic Ballast For UVC LampDC 24V PW11-425-40D24 UV Electronic Ballast For UVC LampDC 24V PW11-425-40D24 UV Electronic Ballast For UVC Lamp
Model
Input
Voltage (V)
Input
Power (W)
Current (A)
Lamp
Current (A)
Start mode
PW11-425-40D12
48
4.0 @ 12V
Rapid
PW11-425-40D24
48
2.0@24V