SECOZOO 1-10X30ED FFP Rifle Scope for Zoom Mil-Dot Reticle Tactical Shooting & Hunting
Features of 1-10x30 Rifle Scope:
※ Daylight Bright Illumination
※ 0.25 MIL center dot with BDC with 1 MIL drops
※ 6 Illuminated Reticle Brightness Settings
※ ED glass with a fully multi-coated lens
※ Target turrets for windage and elevation adjustment
※ Fog Proof
※ Water Proof
※ Shock Proof
The 1-10X30ED FFP provides an impressive magnification range, from 1X to 10X, making it an ideal solution for hunting, tactical training, and long-range shooting. Thanks to its 30mm objec­tive lens paired with the ED lens, this model offers clear, detailed images even in low light.
Specifications:
Power 1×-10×
Objective Diameter (mm) 30
Ocular lens diameter (mm) 37
Ocular length (mm) 68
Field of View (ft@100yds) 101-10.1
Filed of View (m/100m) 33.5-3.35
F.O.V. angle (°) 19o-1.9o
Exit Pupil (mm) 16-3.0
Focus range (YDS) 100
Coating Broadband green film
Number of lens 13
Mount length (mm) 134mm
Focus type
Parallax ±0.125
Eye relief (in) 5.5-3.8
Type of reticle Front illuminated reticle
Mian body diameter (in) 1.38
Ocular cell diameter (in) 1.77
Color finish Black dull light
Eye guard have
Diopter compensation -3~+2
Windage movement range 130
Elevation movement range 70
MOA/click 0.5MOA
Length (mm) 266
Construction Integrated tube
Water proof @ 300mm deep and 54℃ yes
Fog proof yes
Impact resistance 1000G yes
Weight (G)
Packing Details:
1.1-10X30 FFP Riflescope How To Mount And Level A Rifle Scope includes
1. 1pc of rifle scope
2. 1 instruction paper
3. 1 clean cloth
4. 1 gift box/general color box
Customized packing available.
3. We provide comprehensive shipping methods.
Delivery:
In stock: 1-3 days;
OEM: about 15-30 days after ordering
OEM/ODM Services
- Customize your own brand/logo
- Customize your own color
- Customize special design(outward, details, etc.)
- Customize your own package style
- 24-month limited warranty
About us
Also provide OEM/ODM/customization service.
FAQ
1. Are your company a manufacturer or trading company?
2. Does your product have any warranty?
3. What's your payment method?
For different countries, the payment methods we accept varies from each other.
50% deposit in advance and 50% balance before shipping. Payment terms can be negotiated.