CABLINE®-CX II With Cover 40pin edp micro coax cable 20977-040T-01 20974-040T-01 3655-0401 20975-040T-01 20976-040E-01
Mating Direction
Horizontal
Contact pitch
0.25 mm
Height
1.00 Max
Depth
5.21 mm
Width Formula
16.45 mm
Pin count
40
Micro-Coaxial Cable (AWG)
#44 #46
Discrete Cable (AWG)
#39 #40 #42 #44 #46
Current rating
0.10A AC/DC [AWG #46] per contact/up to 40 contacts 0.15A AC/DC [AWG #44] per contact/up to 40 contacts 0.30A AC/DC [AWG #39] per contact/up to 40 contacts
Applicable Standards (Reference Only)
USB 3.1 Gen 1 (5 Gbps) V-By-One HS 1.4 (4 Gbps) eDP (2.7 Gbps) MiPi standards
Full shielding (ZenShield®)
No
Mechanical lock
Yes
  • Suitable For Small Connector Spaces
  • 20977-040T-01 20975-040T-01 CABLINE-CX II With Cover Edp Micro Coax Cable 30 pin lvds connector
  • EMC Shielding Mechanical Locking Cover Prevents EMI Leakage20977-040T-01 20975-040T-01 CABLINE-CX II With Cover Edp Micro Coax Cable 30 pin lvds connector
  • EMC Shielding and Multi-point Ground Design20977-040T-01 20975-040T-01 CABLINE-CX II With Cover Edp Micro Coax Cable 30 pin lvds connector