CABLINE®-CA II PLUS 60pin 20788-060T-01 20680-060T-01 3204-0601 20789-060T-01 20790-060E-02 lvds micro coax cable
Fully-shielded with mechanical lock, High-data-rate transfer (20 Gbps/lane), 0.4 mm pitch,
Horizontal mating type micro-coaxial connector
Parameters Table:
Mating Direction Horizontal
Contact pitch 0.40 mm
Height 1.20 Max
Depth 6.70 mm
Width Formula 6.95+(0.4*?p) mm
Pin count 60
Micro-Coaxial Cable (AWG) #38 #40 #42 #44 #46
Discrete Cable (AWG) #34 #36 #38 #39 #40 #42 #44 #46
Current rating 0.1A AC/DC [AWG #44] per contact/up to 60 contacts 0.24A AC/DC [AWG #42] per contact/up to 60 contacts 0.3A AC/DC [AWG #40] per contact/up to 60 contacts 0.5A AC/DC [AWG #38] per contact/up to 18 contacts 0.8A AC/DC [AWG #36] per contact/up to 6 contacts 1.0A AC/DC [AWG #34] per contact/up to 6 contacts
Full shielding (ZenShield®) Yes
Mechanical lock Yes
  • ZenShield® fully-shielded with multi-point grounds to prevent EMI leakage
  • CABLINE-CA II PLUS 60pin Lvds Micro Coax Cable 20788-060T-01 0.4 mm pitch Horizontal mating type micro-coaxial connector
  • Mechanical locking cover prevents incomplete mating and back-out/un-mating
  • Wider space for vias on PCB (for Non-Via-In-Pad type PCB trace design)