CABLINE®-VS 20455-050E-66
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
China
MOQ :
quantity can be negotiable
Price :
Most favorable
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
9999 pcs per day
Delivery Time :
10-15 days
Packaging Details :
cartons
Mating Direction :
Horizontal
Contact pitch :
0.50mm
Height :
1.10 Max (1.00 Nom.) ,
Pin count :
50
Temperature range :
-40°C to +85°C
Width Formula :
6.15+(0.5*?p) mm
MOQ :
quantity can be negotiable
Description
I-PEX CABLINE®-VS 20455-050E-66 for FPC board end Coaxial connector
0.5mm pitch Horizontal mating
20455-050E-66 specification:
Mating Direction
Horizontal
Contact pitch
0.50 mm
Height
1.10 Max (1.00 Nom.) ,
Depth
5.80 mm
Width Formula
7.55+(0.5*?p) mm
Pin count
Micro-Coaxial Cable (AWG)
#36 #38 #40 #42 #44 #46
Discrete Cable (AWG)
#32 #34 #36 #38 #39 #40 #42 #44 #46
Current rating
0.1A AC/DC [AWG #44] per contact/up to 50 contacts 0.24A AC/DC [AWG #42] per contact/up to 50 contacts 0.3A AC/DC [AWG #40] per contact/up to 50 contacts 0.5A AC/DC [AWG #38] per contact/up to 14 contacts 0.8A AC/DC [AWG #36] per contact/up to 10 contacts 1.0A AC/DC [AWG #34] per contact/up to 6 contacts 1.0A AC/DC [AWG #32] per contact/up to 6 contacts
Applicable Standards (Reference Only)
Full shielding (ZenShield®)
No
Mechanical lock
Yes
Consumer electronics: laptops, tablets, smartphones, digital cameras, etc.
Medical devices: implants, medical monitoring equipment, etc.
laptops, and cameras, to provide reliable and secure connections between internal components.
high-speed data transfer and reliable connectivity in harsh environments.
to ensure stable and accurate data transfer.
and control systems, to provide reliable and secure connections between components.
I-PEX 20455-050E-66 FPC Board End Coaxial Connector 0.5mm Pitch Horizontal Mating
20455-050E-66 product detail
Factory introduction
de you with efficient solutions.
I-PEX 20455-050E-66 FPC Board End Coaxial Connector 0.5mm Pitch Horizontal MatingI-PEX 20455-050E-66 FPC Board End Coaxial Connector 0.5mm Pitch Horizontal Mating
Q1. Is it a factory?
A:Yes,we have more than 15 years of design and manufacturring experience!
Q2. Is there any certification?
Q3. What is our specialty?
A:We can design products on the application.
Q4. Do you accept OEM/ODM orders?
A: Yes, we accept OEM/ODM orders. For oem orders, moq is 100pcs. For ODM orders, moq
1000PCs. Mould fee will be charged according to design.
Q5. How long will it need for completing an order?
A: For small order and products in stock, it will take less than 3 days for preparation and delive
ry, and shipment time depends on clients' choice, fastest 7 days and longest 1 month.
For big order, as we need to confirm all things include materiel preparation, production, this pro
cedure will take 5 to 21 working days according to order quantity, testing 1 to 3 working days, a
nd finally, packing 1 day, so fastest 7 days and longest 25 days without shipment.
Q6. As long term clients, what other service we can get?
1. New product will be offered with order, so you can see if it is potential product in the market a
nd promote it, and you will have the right to resell the product in your district.
2. Additional fee discount, cheaper price on purchasing products at smaller quantity.
3. We can offer assist on promotion images, and make images with clients' logo
to 0.5% backup for defective sent with order, so if you order 1000PCs, that means you can get 100
3pcs with backup. If you get faulty more than 5pcs, and less than 0.1%, please contact sales and
offer images, and we will solve your problem in the way of replacing with new order or refund.
Q8. Do you accept free sample order?
A: Yes, sample order is supported, some samples can be offered free exclusive of shipment freight.
How to contact us?
send your inquiry details in the below, click "send" now! free sample and best price are waiting for
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
I-PEX
Model Number :
CABLINE®-VS 20455-050E-66
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
China
Price :
Most favorable
Contact Supplier