QSFP-H40G-CU50CM
Certification :
CE, FCC, ROHS, ISO9001, ISO14000, MSDS, REACH, CP65, TUV, UL
Place of Origin :
Shenzhen, China
MOQ :
1 pc
Price :
negotiable
Payment Terms :
T/T, L/C
Supply Ability :
50,000pcs/month
Delivery Time :
1-5 work days
Packaging Details :
Static bag, Plastic bag, Retail box or by required
Name :
Cisco Direct Attach Cable
Features :
40Gbps QSFP+ to QSFP+
Cable Iinks :
50cm ~ 7m
Application :
data center
Keywords :
QSFP-H40G-CU
Jacket Material :
PVC (OFNR)
Description
40G Cisco QSFP-H40G-CU Compatible Direct Attached Cable QSFP+ to QSFP+ Passive DAC
Description Of Cisco QSFP-H40G-CU Compatible Passive DAC
Functional Specification Of Cisco QSFP-H40G-CU Compatible Passive DAC
Compatible Brand Cisco Compatible PN QSFP-H40G-CU
Product Name Direct Attach Cable Data Rate (Gbps) 40Gbps
Connectors QSFP+ to QSFP+ Cable Range 0.5m to 7m
Jacket Material PVC (OFNR) Operating Temp. 0 to 70°C (32 to 158°F)
Compliance MSA Compliant Cable Type Passive Twinax Copper Cable
Protocols 40G InfiniBand 8x DDR, 4x QDR, 10G/40Gigabit Ethernet, Fibre Channel
Ordering Information Of Cisco QSFP-H40G-CU Compatible Passive DAC
Part Number Description Wire Gauge Minimum Bend Radius
QSFP-H40G-CU50CM 40G QSFP+ to QSFP+ DAC Cable, 0.5-meter, Passive 30AWG 35mm
QSFP-H40G-CU1M 40G QSFP+ to QSFP+ DAC Cable, 1-meter, Passive 30AWG 35mm
QSFP-H40G-CU2M 40G QSFP+ to QSFP+ DAC Cable, 2-meter, Passive 30AWG 35mm
QSFP-H40G-CU3M 40G QSFP+ to QSFP+ DAC Cable,3-meter, Passive 30AWG 35mm
QSFP-H40G-CU4M 40G QSFP+ to QSFP+ DAC Cable,4-meter, Passive 26AWG 40mm
QSFP-H40G-CU5M 40G QSFP+ to QSFP+ DAC Cable,5-meter, Passive 26AWG 40mm
QSFP-H40G-CU6M 40G QSFP+ to QSFP+ DAC Cable,6-meter, Passive 26AWG 45mm
QSFP-H40G-CU7M 40G QSFP+ to QSFP+ Direct Cable,7-meter, Passive 26AWG 47.5mm
Note Cable length could be customized to any length as required.
Features Of Cisco QSFP-H40G-CU Compatible Passive DAC
  • 4-Channel Full-Duplex Passive Copper Cable Transceiver
  • Functionally identical to Cisco QSFP-H40G-CU series
  • Compliant QSFP MSA specifications
  • Compliant with industry-standard QSFP+ form factor SFF-8436
  • High-Density QSFP 38-PIN Connector
  • Support for multi-gigabit data rates: 1Gb/s - 10.3Gb/s (per channel)
  • Maximum aggregate data rate: 41.2Gb/s
  • Wire AWG: AWG30/AWG26/AWG24
  • AC coupling of PECL signals
  • All-metal housing for superior EMI performance
  • Available lengths (in meters): 0.5, 1, 2, 3...
  • Commercial temperature range(COM): 0 to 70°C
  • Single 3.3V power supply
Application Of Cisco QSFP-H40G-CU Compatible Passive DAC
  • InfiniBand QDR (4 x 10G), DDR (4 x 5G) and SDR (4 x 2.5G)interconnects
  • 10G/40G Ethernet (10G/40GbE)
  • 2G/4G/ 8G/ 10G Fibre Channel
  • Networked storage systems
  • External storage systems
  • Data Center networking
  • Hubs, Switches, Routers, Servers
FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer?
Q: What are your main products?
Q: Why choose GigaOpto?
1. Prompt delivery and remarkable services
2. Competitive selling prices
3. Rich experience in OEM & ODM co-operation
4. 100% new materials for production and 100% reliable quality