CISCO PWR-C2-640WAC= Catalyst 3650 Series 640W Power Supply (New Sealded/ Clean SN)
♦ Detail: PWR-C2-640WAC=
The PWR-C2-640WAC= is a Cisco Catalyst Switch 3650 Series Switch Power Supply, delivering 640W AC power for Cisco 3650 switches. Notice that PWR-C2-640WAC= is similar with PWR-C2-640WAC, except that PWR-C2-640WAC= is a spare one. Both of them deliver the same function and same price.
♦ Figure 1 shows the appearance of the PWR-C2-640WAC=
PWR-C2-640WAC= : NIB Clean Serial
Cisco PWR-C2-640WAC= Catalyst 3650 Series Spare Power Supply
♦ Table 1 shows the Quick Specs of PWR-C2-640WAC=
| Product Code | PWR-C2-640WAC= |
| Power Supply Rated Maximum | 250W |
| Total Output BTU (Note: 1000 BTU per hr = 293 W) | 853 BTU/hr, 250W |
| Input-Voltage Range and Frequency (Note: ±10% of "Input-Voltage Range”) | 100-240VAC, 50-60 Hz |
| Input Current | 4-2A |
| Output Ratings | 12V @ 20.83A |
| Output Holdup Time | 16.7 ms minimum @ 100VAC |
| Power-Supply Input Receptacles | IEC 320-C13 (IEC60320-C13) |
| Power Cord Rating | 10A |
| Physical Specifications | (H x W x D): 1.58 X 3.75 X 11.75 in (4.0 x 9.5 x 29.8 cm) Weight: 2.55 lb (1.16 kg) |
♦ Table 2 shows the comparison of PWR-C2-250WAC=, PWR-C2-640WAC= and PWR-C2-1025WAC=.
| Product Code | PWR-C2-250WAC= | PWR-C2-640WAC= | PWR-C2-1025WAC= |
| Power Supply Rated Maximum | 250W | 640W | 1025W |
| Total Output BTU (Note: 1000 BTU per hr = 293 W) | 853 BTU/hr, 250W | 2188 BTU/hr, 640W | 3497 BTU/hr, 1025W |
| Input Current | 4-2A | 21 - 10.5 A | 12-6A |
| Output Ratings | 12V @ 20.83A | 12V @ 20.83A -54V @ 7.36A | 12V @ 20.83A -54V @ 14.6A |
| Output Holdup Time | 16.7 ms minimum @ 100VAC | > 2ms@-48VDC | 10 ms minimum @ 102.5VAC |
| Power Cord Rating | 10A | 20A @ 100VDC | 13A |