CTEJ0806.4001
Certification :
CE SGS UL 60950-1
Place of Origin :
China
MOQ :
10
Price :
USD1900-3700
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
200sets/month
Delivery Time :
1 week * depends on quantity
Packaging Details :
Original Packed by Carton
MODEL :
6KVA+12,8 KW DC
Part number :
CTEJ0806.4001
Input Voltage range AC (3 phase Y) :
320-475 V
Input Voltage range DC :
40-58 V
Maximum current AC (per phase) :
28-48 A
Frequency :
47-53/57-63Hz
Power factor :
> 0.99
Description
Rectiverter Power Core 6 kVA AC 16,8 kW DCUp to 6 kVA AC & up to 16,8 kW 48 VDC output
  • The total DC output can be configured up to 16,8kW DC load where the limitation for AC load is set to max 6 kVA. The 3phase TN network input balance the load between DC output and 1phase AC output to reduce the input circuit breaker for the system.
Key features
  • 400 Vac three phase input
  • 48 Vdc input/output
  • Single phase output
  • Max 6kVA AC output
  • Max 16,8kW dc output
  • 1 pole AC distribution option
  • 2 pole AC distribution option
  • -48 Vdc distribution option
  • Built in transfer technology
  • 150% overload capability, 15s
  • 600% quick trip current, 20ms
  • Hot pluggable
  • Smartpack2 controller
  • Smartpack S controller
Rectiverter Power Core 6 kVA AC 16,8 kW DC CTEJ0806.4001 Provides AC Backup Power for 230 VAC loads and 48 VDC Power
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Eltek
Model Number :
CTEJ0806.4001
Certification :
CE SGS UL 60950-1
Place of Origin :
China
MOQ :
10
Price :
USD1900-3700
Contact Supplier