FT-25RGM370
Certification :
CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949
Place of Origin :
China
MOQ :
1000 Pieces
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
Delivery Time :
15-30 days/Negotiable
Packaging Details :
Standard Export Carton & Customzied
Name :
High Torque Gear Motor
Motor Type :
FT-25RGM370
Gear Box Size :
25mm Diameter
Rated Voltage :
3.7v 6v12v 24v other can be customized
Rated Speed :
2-1000 RPM
Rated Torque :
0.5-30kgf.cm other can be customized
Stall Torque :
1-50kgf.cm other can be customized
Power :
1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized
Output Shaft :
D -Cut,Round other can be customized
Gear Ratio :
Gearbox Efficier :
43% 59% 75%
Samples :
1-100 Pieces
Description
Products Description
FT-25RGM370 High Torque Silent 12v 24v Mini Low Speed Rpm Spur Gear motor
Brand
Futeng /Customer’s Brand
Model
FT-25RGM370
Name
DC Spur Geared Motor
Voltage
12V / 24V/3-24 Can Be Customized
Power
2/3/5/10W/ Can Be Customized
No-load Speed
2.5-470RPMCan Be Customized
Electric Current
50mA Can Be Customized
Product Shaft Length
4MM Can Be Customized
Maximum Torque
300KG.CM
Weight
60g(APPROX)
Whether to adjust the speed
Yes
Whether forward or reverse
Yes
FT-25RGM370 High Torque Gear Motor 12V 24V Mini Low Speed DC Gear motor
Product Feature:
Product Advantages
Features: Small size, high strength, low noise long life
Function: Provide lower speed, larger torque.
Advantage: Simplify space, increase torque, reduce speed rpm.
Important Notes
1. Motors are not allowed to be used beyond the limit of stall torque.
2. Please choose the power supply (DC: 12V/24V) reasonably according to the input voltage of the product.
4. It is recommended to refer to the rated torque when selecting the model.
5. Damage to the internal components may occur when approaching/exceeding the limit of stall torque.
6. Reducing the motor speed will in a decrease in output torque.
Standard Export Carton & Shipping time:
DHL: 3-5 working days ;
UPS: 5-7 working days;
TNT: 5-7 working days;
FedEx: 7-9 working days;
EMS: 12-15 working days; China
Post: Depends on ship to which country;
Sea: Depends on ship to which country
FAQ
Q:1.What kind of motors you can provide?
A: For now, we mainly provide permanent magnet brushed dc motors (including vibration motors, low voltage dc motors and high voltage dc motors) with diameter range in 6~80mm and also Dia10~80mm size gear motors.
Q:2. Can you send me a price list?
Q:3. What's the lead time for regular order?
Q:4. Is it possible for you to develop new motors if we can provide tooling cost?
Q:5. Can I get some sample?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
FUTENG
Model Number :
FT-25RGM370
Certification :
Place of Origin :
China
MOQ :
Price :
Negotiable
Contact Supplier