FT-37RGM528
Brand Name :
FUTENG
Place of Origin :
China
MOQ :
1000 Pieces
Price :
Negotiable
Certification :
CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949
Packaging Details :
Standard Export Carton & Customzied
Delivery Time :
15-30 days/Negotiable
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
Continuous Current(A) :
about 110mA-550mA
Efficiency :
43%-75%
Commutation :
Brush
Construction :
Permanent Magnet
Frame :
42 mm
Rated voltage :
DC 24 V, 12v/24v
Torque :
18 g.cm, 25.3/30/21/27(g.cm)
Type :
Gear Motor
Usage :
Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home
Warranty :
3 months ~ 1 year
Geared motor model :
FT-37RGM528
Gear box size :
37mm
Rotating speed :
12000/12900/10200/5000(rpm)
Current :
26/120/30/40(mA)
Output :
1.25/6.6/2.6/5(w)
Name :
DC Spur Gear Motor
Description
FT-37RGM528 DC 3-24V Slow Speed 2-800RPM High Torque Spur Gear Motor for Coffee Bean Grinder
Geared motor model: FT-37RGM528 Gearbox diameter: Ø37mm Voltage: 1-24V Speed: 1rpm-600rpm DC gear motors are widely used: coffee grinder motor/massager motor/Smart Home Motor/Car electric trunk tailgate strut motor/window drive motor/Smart Charging Station Motor/Electric actuator motor/vacuum cleaner motor/vending/machine motor/Smart toilet motor/Robot motor