SWT-V160/50H
Certification :
ISO,CE,
Place of Origin :
Hebei,China
MOQ :
1 Sets
Price :
Payment Terms :
D/A, L/C, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
1000 Sets
Packaging Details :
Plywood Case With Pallet
Usage :
Plastic Welding
Power :
2.951KW
After-sales service provided :
Engineers available to service machinery overseas
Condition :
New
Input voltage :
220V/110V
Product name :
PE pipe butt fusion welding machine
Welding range :
50-160mm
Type :
Hydraulic
Warranty :
2 Years
Description
SWT-V160/50A (2"-6") Hydraulic Butt Fusion Machine
DESCRIPTION
any additional equipment by simply adjusting the clamps drag bar.
It is suitable for welding plastic pipe and fittings made of HDPE, PP, PVDF.
Removable PTFE coated heating plate with separate temperature control system.
Electrical planning tool;
Low starting pressure ensures reliable welding quality of small pipes;
Separate two-channel timer shows time in soaking and cooling phases;
High-accurate and shockproof pressure meter in indicates clear readings.
V160 includes:
*A machine body with 4clamps and 2hydraulic cylinders with fast couplings;
*A Teflon coated heating plate with separate temperature control system;
*A electrical milling cutter;
*Hydraulic hoses with quick couplings;
*Support for milling cutter and heating plate.
Available options:
Data logger;
Support roller;
Stub end holder;
Different inserts (single insert, ISO inserts).
SWT-V160/50H Auto Hdpe Pipe Butt Fusion Welding Machine For 50mm-160mm
FEATURES
Welding Range 50mm~160mm
Reducing Inserts 50mm-63mm-75mm-90mm-110mm-125mm- 140mm
Ranges of application PE,PP and PVDF
Working voltage ~220V±10%,50/60Hz
Total power 2.95 kW
planning tool 1 kW
heating plate 1.2 kW
hydraulic unit motor 0.75 KW
Environment temperature -10° ~ 45°
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
MM-Tech
Model Number :
SWT-V160/50H
Certification :
ISO,CE,
Place of Origin :
Hebei,China
MOQ :
1 Sets
Price :
Contact Supplier
video