GE160ES-2RS
Certification :
ISO9001-2000 / SGS / BV / CE / IAF
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1 pcs-5pcs
Price :
0.1-200USD
Payment Terms :
30% Deposit , Balance After BL Copy
Supply Ability :
100000pcs/month
Delivery Time :
3-7Days After Deposit
Packaging Details :
Model No. :
GE160ES-2RS
GE160ES-2RS Bearing Size :
160*230*105mm
GE160ES-2RS Bearing kg :
14.01kg
Quality :
ABEC-5
Material :
Gcr15 Chrome Steel
Origin: :
Wuxi
Description
Self-Lubricating GE160ES-2RS Spherical Plain Bearings ID 160mm OD 230mm For Construction Machinery
Bearing Specification :
FSK BEARING Model Number
GE160ES-2RS
Part Name Spherical Plain Bearing
Material Gcr15 Chrome Steel
Application For Pressure Cylinder
Brand TIMKEN / NSK / NTN / FSKG / KBE / OEM
Precision Rating ABEC-3 / ABEC-5
Dimensions(mm)(d*D*b) 160*230*105mm
Weight / Mass ( KG ) 14.01kg
HS Code 8482800000
Bearings Detailed Pictures
Self-Lubricating GE160ES-2RS Spherical Plain Bearings ID 160mm OD 230mm For Construction MachinerySelf-Lubricating GE160ES-2RS Spherical Plain Bearings ID 160mm OD 230mm For Construction MachinerySelf-Lubricating GE160ES-2RS Spherical Plain Bearings ID 160mm OD 230mm For Construction Machinery