STG-120H/HC
Certification :
CE;FCC
Place of Origin :
SHENZHEN
MOQ :
10
Supply Ability :
5000pcs/M
Delivery Time :
25 work day
Price :
Negotiable
Description
STG-120H/HC three-axis split fiber optic gyroscope
Indicators Model FG-120C/H
Performance indicators bias stability (°/h, 1σ) 0.005/0.003
bias stability (°/h, 1σ) 0.0015/0.001
bias stability (°/h,full temperature, 1σ) 0.01/0.005
bias repeatability(°/h, 1σ) 0.0015/0.001
random walk(°/h 1/2) 0.0003/0.0002
scale factor nonlinearity (ppm) 2/1
scale factor asymmetry (ppm) 2/1
scale factor repeatability(ppm) 5/5
dynamic range(°/s) ±500
Mechanical/Electrical interface size(mm) 120×120×36
weight(g) 870±10/880±10
steady state power consumption at normal temperature(W) <2.5
power supply(V) +5
communication interface RS422
Remarks:
① Static test at room temperature, 10s smooth, 1σ;
② Static test at room temperature, smooth for 100s, 1σ;
③ The temperature change rate is 1℃/min, smooth for 100s, 1σ.
Product introduction
HC type can reach precision level precision.
Product features
• Single 5V power supply, extremely low power consumption
• Excellent all-temperature performance
• Excellent environmental adaptability, strong impact and vibration resistance
• Interference fringe recognition technology, supporting full dynamic range cold start
• High reliability
• No dead zone
Typical applications
• Strapdown inertial navigation system
• Attitude indicator
• Optical fiber compass
• Positioning and orientation system
• “Three self ” inertial navigation system
Performance indicators
• Turn-on time (s) 3
• Dynamic range (°/s) ±500
• Zero position(°/h ) ≤0.25
• Bias stability① (°/h , 1σ) ≤0.005/0.003
• Bias magnetic sensitivity (°/h/Gs) ≤0.005
• Random walk (°/h 1/2) ≤0.0003
• Scale factor non-linearity (ppm) ≤5/5
• Scale factor asymmetry (ppm) ≤2/2
• Threshold(°/h ) ≤0.005/0.003
• Resolution(°/h ) ≤0.005/0.003
• Bandwidth(Hz) ≥200
Physical/Electrical
• Power supply +5V
• Steady-state power consumption ≤3W
• Steady-state power consumption at full temperature ≤4W
• Instantaneous power consumption at startup ≤4W
• Dimensions of circuit box 60mm×60mm×28mm
• Dimensions of meter Ф120mm×23.3mm
• Weight <2300g
• Electrical form RS422
Environmental adaptability
• Operating temperature -45℃ - +70℃
• Storage temperature -55℃ - +80℃
• Vibration 6.06g(RMS, 20Hz-2000Hz