DX-1650XL
Certification :
ISO/CE
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
USD80000-USD150000
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T
Supply Ability :
15 SET/MONTH
Delivery Time :
30 DAYS
Packaging Details :
Meteorological anti-rust film and steel bottom bracket
Max. Speed :
150m/min
Top Sheet GSM :
Bottom Sheet Thickness :
0.5mm-10mm
Lamination Accuracy :
±1mm
Description
DX-1650XL Sheet to Cardboard Flute Laminator
DX-1450 DX-1650 DX-1650XL
Max. Size: 1450mm*1450mm 1650mm*1450mm 1650mm*1650mm
Min. Size: 400mm*450mm 400mm*450mm 400mm*450mm
Top Sheet GSM: 120gsm—600g/㎡ 120gsm—600g/㎡ 120gsm—600g/㎡
Bottom Sheet Thickness: 0.5-10mm 0.5-10mm 0.5-10mm
Max. Speed: 30~150m/min 30~150m/min 30~150m/min
Lamination Accuracy: ±1.5mm ±1.5mm ±1.5mm
Total Weight: 7000kgs 7500kgs 7500kgs
Machine Size: 14056mm*2314mm*2560mm 14056mm*2514mm*2560mm 16525mm*2514mm*2560mm
1650mm*1650mm Automatic Flute Laminator Machine 28KW DX-1650XL
• Servo shaftless back feeder, make the top sheet feeding paper overlap, fast and efficiency.
• Dual servo bottom sheet feeder ensures smooth feeding of warping and multi-ply paperboards.
• Computerized high-speed lamination at max.speed of 12,000 sheets per hour(Paper length:600mm)
1650mm*1650mm Automatic Flute Laminator Machine 28KW DX-1650XL1650mm*1650mm Automatic Flute Laminator Machine 28KW DX-1650XL
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
DINGXING/DINGYI
Model Number :
DX-1650XL
Certification :
ISO/CE
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
USD80000-USD150000
Contact Supplier