BJJ-20-AH1SHQ
Place of Origin :
Anhui, China
Price :
Supply Ability :
5 Set/Sets per Day
MOQ :
1 Set
Packaging Details :
Non-fumigation wooden case;
Available oil :
Gasoline, Diesel oil, kerosene
Accuracy :
0.2%
Voltage :
220V, 380V
Flow range :
20-60L/Min
Max.work pressure :
4 Bar
Lift/Suction :
10m/4m
Inhalation caliber :
20mm
Discharge caliber :
20mm
Color :
Yellow
Single gauge number :
1-9999L
Description
Product Description
Gas Station Single Spout Gasoline Fuel Dispenser BJJ-20-AH1SHQ
Product Application
Our design is much more compact, layout is more reasonable,increasing the operation efficiency.
SPECIFICATIONS FOR 1 NOZZLE FUEL DISPENSER
Model No.:
AH1SHQ
Accuracy:
±0.2%
Flow range:
80L/min
Max.pressure:
4 Bar
Voltage:
AC 220v/380v
Single Range:
0.0-99999.9L
Suction/Lift:
25m/25m
Accumulative Range:
Total weight:
160kg
Range of Price:
Temperature range:
-20°c-50°c
Total Amount Range:
Inhalation caliber:
25mm
Measure Minimum:
5L
Discharge caliber:
20mm
Size:
1800*800*500mm
Medium
Gasoline, Petrol, Diesel, Kerosene, Water, Methanol and other liquid.
Main Features
1. More attracting appearance;
2. Increasing the thickness of the shell;
3. Good at Resistant high temperature:
50℃ Test;
4. With functions of integer and non integer quantitative refueling;
5.The standard of excellent accuracy measuring accuracy can reach 0.2%;
6. Professional All of our fuel dispenser are Anti-Explosion type design;
7. Two way control valves to ensure the precise control of a small amount of fuel;
8. Our design is much compact, layout is more reasonable, increasing the operation efficiency;
Factory Show
Canton Fair
120th Canton Fair
Meet every year of Canton Fair
121th Canton Fair
and Still to be continued......
122th Canton Fair
Detailed Images
1 Nozzle Fuel Dispenser Size Map and Internal Structure Show.
Machine Parts
Name: Anti-Explosion 1 Nozzle Fuel Dispenser;
Brand: FIMETER;
6 Digits LCD Display;
2 Panels Show Way;
Show Unit Price, Total Amount, Total Volume.
Machine Parts
Lift Handle;
All English and Arabic Numeral Panel;
3 Version of Computer Motherboards, Work Independently;
All-Round Visual Mirror, Monitoring Fuel Volume At Any Time.
Lock With Metal Key;
Two Levels: Button Switch;
Design Power Light, Transmit Electricity Situation;
Design Emergency Button, Control Risk At Any Time.
Internal Structure
F Class Insulation;
T4 Anti-Explosion Pump;
Solenoid Valve Control System;
High Accuracy 4 Cylinder Piston Flowmeter.
Standard Configuration
1 Set Manual;
5M Inlet Pipe;
10M Output Pipe;
2 Set 11A Automatic Fuel Nozzle.
Packing & Delivery
Packaging
Size
200 * 100 * 80 CM
Weight
180 KGS
Packaging Details
By Sea
Delivery from Any seaport of China if customer has special requirements
By Air
Departure from Any Airport of China if customer has special requirements
By Express
By any Express of China if customer has special requirements
Payment
Payment Term
T/T
EXW
100% T/T in advance
FOB
30% T/T in advance, paid the balance before shipment
CFR
30% T/T in advance, paid the balance against copy of B/L
CIF
L/C
L/C amount above 10,000 usd, we can accept L/C at sight
West Union
Amount lower than 5000 usd
Delivery Time
7~10 working days after receiving payment for one container
We welcome use Trade Assurance, you'll enjoy:
100% Product quality protection;
100%
On-time shipment protection;
100%