HJ-1600A-III
Certification :
Ce
Place of Origin :
Wenzhou Ruian Haijing Machinery
MOQ :
1 tower
Price :
70000dollars
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
1 tower /30days
Delivery Time :
four weeks
Packaging Details :
Container packaging
Material type :
Roll like materials such as self-adhesive, paper, non-woven fabric, printing composite, etc
Material thickness :
30-450g (paper)
Maximum width of raw materials :
1600mm
Roll surface width :
1650mm
Cutting width :
Reel tube core :
3 "paper tube; using 2 slip shafts from Duluo
Maximum diameter of winding :
1000mm
Maximum speed :
600meters/minute
Slitting speed :
10-600 meters/minute
Total power of power supply :
25KW
Total weight :
5400KG
Overall dimensions :
3600 in length, 2950 in width, and 1950 mm in height
Description
HJ-1600A-III three servo fully automatic tension slitting machine
1, Parameter indicators:
2. Material thickness; 30-450g (paper)
3. Maximum width of raw materials: 1600mm
4. Roll surface width: 1650mm
5. Cutting width: 40-1600mm
6. Reeling tube core: 3 "paper tube; using 2 Duluo gas expansion shafts
7. Maximum diameter of winding: 1000mm
8. Maximum speed: 600 meters/minute
9. Cutting speed: 10-600 meters/minute
10. Total power supply: 25KW
11. Total weight: approximately 5400KG
12. External dimensions: length 3600, width 2950, height 1950mm
  • Backup configuration:
Part Name Specification and model number brand
45 # steel frame Wall panel net thickness 40mm 1 pair chromate treatment
3-inch slip shaft Plating Luo 2 pieces
Main traction rod φ200*1650mm 1 piece
Main traction rubber roller polyurethane φ180*1650mm 1 piece
Hard alumina guide roller Φ120*1650mm 10 pieces