DA-FDB-12A-A-5
Certification :
CE ROHS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100
Price :
7USD
Payment Terms :
D/P, T/T, L/C, D/A
Supply Ability :
5000K per day
Delivery Time :
7-14 days
Packaging Details :
Carton Box
Name :
Fiber Distribution Box
Brand :
Dawnergy
Material :
PC+ABS
Max Cable Diameter :
Input:15mm, output 2*3mm
PLC Installation :
Support
Installation :
Indoor/Outdoor
Level of Protection :
IP65
Application :
FTTH FTTB FTTX NETWORK
Description
DA-FDB-12A-A-5 Fiber Optic Distribution Box
Suitable for Mini type PLC splitter
Features
1. Total enclosed structure.
2. Material: ABS,wet-proof, water-proof, dust-proof, anti-aging, protection level up to IP65.
5.Distribution panel can be flipped up, easy for maintenance and installation.
Applications
  • FTTH access networks
  • Telecommunication networks
  • CATV networks
  • Local Area Networks
Specifications
Material
Size
(mm)
Max Capacity Into the largest cable diameter Cable outlet (mm)
Splicing Adapter Panel Mini type PLC
ABS 235*215*75 12 SC*12pcs 1:8 1pc 3 cable inlet ports (1 mid-span 14mm and 1 cable port 12mm) 2*3