CWFL-1500
Certification :
CE
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Can be negotiation
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T
Product name :
Water Chiller
Application :
Laser cooling
After Warranty Service :
Online support
Local Service Location :
None
After-sales Service Provided :
Online support
Description
Product introductions
Product features
♦Dual cooling circuit
♦Active cooling
♦Temperature stability: ±0.5°C
♦Temperature control range: 5°C ~35°C
♦Refrigerant: R-410a
♦User-friendly controller interface
♦Integrated alarm functions
♦Back mounted fill port and visual water level
♦Optimized for high performance at low temperatures
♦Ready for immediate use
Product specification
Model CWFL-1500AN CWFL-1500BN
Voltage AC 1P 220-240V AC 1P 220-240V
Frequency 50Hz 60Hz
Current 3.4~16.9A 3.9~15.1A
Machine power 2.78kW 2.76kW
Electric assisted power 400W+ 600W
Precision ±0.5℃
Reducer Capillary
Pump power 0.37kW 0.75kW
Tank capacity 14L
Inlet and outlet Rp1/2"+Rp1/2"
Lift 36M 53M
Rated flow 2 L/min + > 15 L/min
N.W. 70Kgs 71Kgs
G.W. 82Kgs 81Kgs
Dimension 70 X 47 X 89cm (L X W X H)
Package dimension 74 X 61 X 103cm (L X W X H)
Product Details
Dual temperature control
CWFL-1500 Laser Machine Parts Process Cooling Chiller for 1500W Fiber Laser Cutter
Dual water inlet and water outlet
Caster wheels for easy mobility
Four caster wheels offer easy mobility and unmatched flexibility.
Ventilation Distance
Product Working Principle
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
CS
Model Number :
CWFL-1500
Certification :
CE
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Can be negotiation
Contact Supplier