Standard Jacket 7/8″Super-flexible HHTAY-50-21
Certification :
ISO,RoHs, ETL, UL, CPR
Place of Origin :
China, Chengdu
MOQ :
10 KM
Price :
Negotiable
Payment Terms :
Usually T/T, other terms negotiable
Delivery Time :
3-4 weeks for mass production
Packaging Details :
Neutral drum, 500m/drum. Customizable
Application :
Telecommunication / Cabling System, Base Station
Inner conductor :
Corrugated Copper-tube
Outer conductor :
Corrugated Copper-tube
Insulation :
3 layers of Insulation
Color :
Customized
Jacket Material :
PE
Packing :
Neutral Drum
Quantity :
500m/Drum
Description
SF 50Ohm Corrugated Copper-tube Outer Conductor Feeder coaxial cable 7/8 Inch(7/8″) HHTAY-50-21
Quick Detail:
  • Low Attenuation
  • Low VSWR,
  • High expansion
  • High power rating
  • Excellent environmental performance
  • Excellent Mechanical Performance
  • Customized Cable
Description:
Specifications:
Inner conductor
Diameter(mm) 9.40±0.10
Insulation
3 layers of Insulation
Diameter(mm) 22.40±0.30
Outer conductor
Outer conductor (mm) 24.90±0.30
Jacket
Thickness(mm) 1.10±0.20
Engineering Data
Minimum Bending Radius (mm)
Single Bending 80
Multiple Bending 125
Temperature range(℃)
Standard jacket -40~+70
Fire Retardant Jacket -25~+70
Electrical Performance
Impedance (Ω) 50±1
Capacitance (pF/m) 74±2
Velocity (%) 88
Dc Breakdown, volts(V) ≥6000
Shielding Effectiveness(dB) >>120
Cut-off Frequenc(GHz) 4.9
Attenuation(dB/100m)and average power(kW)
Frequency Attenuation Average
Power
150 MHz 1.61 7.16
450 MHz 2.88 3.85
800 MHz 3.94 2.79
900 MHz 4.22 2.61
1800 MHz 6.21 1.78
2000 MHz 6.59 1.65
2500 MHz 7.49 1.47
3000 MHz 8.35 1.32
3500 MHz 9.11 1.21
4000 MHz 9.86 1.15
5000 MHz 11.27 1.01
VSWR
820MHz~960MHz 1.10
1700MHz~2200MHz 1.13
2200MHz~2700MHz 1.15
3300MHz~3600MHz 1.20
4400MHz~5000MHz 1.20
Standard Conditions:
For attenuation: VSWR 1.0, cable temperature 20℃
For average power: VSWR 1.0, ambient temperature 40℃
Inner conductor temperature 100℃.No solar loading.
Maximum VSWR and attenuation value shall be 105% off the nominal value.
Applications:
It is usually used in wireless communication base stations.
Send your message to this supplier
Send Now
SF 50Ohm Feeder Super Flexible Coaxial Cable 7/8 Inch HHTAY-50-21
Ask Latest Price
Brand Name :
FHDT
Model Number :
Certification :
ISO,RoHs, ETL, UL, CPR
Place of Origin :
China, Chengdu
MOQ :
10 KM
Price :
Negotiable
Contact Supplier