LM2596S-12
Type :
Voltage Regulator, step-down Voltage Regulator
Brand Name :
Original
Place of Origin :
US
Brand :
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
Frequency - Switching :
150kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type :
Surface Mount
Function :
Step-Down
DC / DC Converter IC Case :
TO-263
Lead Free Status / RoHS Status :
Lead free / RoHS Compliant
Shipment method :
DHL/UPS/Fedex/etc
Supply Ability :
859000PCS/Day
Packaging Details :
Box/Reel/Tube
Port :
Shenzhen/Hongkong/Guangzhou
MOQ :
10
Price :
Delivery Time :
1-7 days
Payment Terms :
T/T, Western Union, Paypal,Alibaba trade order
Description
Product Detail
PackagingTube
Part StatusObsolete
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Current - Output3A
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Base Part NumberLM2596
1. Stock,Order goods or Manufacturing welcome.
2. Sample order.
3. We will reply you for your inquiry in 24 hours.
contact us
Welcome to contact me
Contact name: Yolanda
PH/ WhatsApp: 86- 14774868256
Wechat: 14774868256
Skype: qyt-yolanda1
QQ: 2880072536
Website: www.quanyuantong.net
Send your message to this supplier
Send Now
LM2596S LM2596 12V LM2596S-12 3A TO-263 Original LM2596 IC Buck Switching Regulator IC
Ask Latest Price
Package :
TO-263
Model Number :
LM2596S-12
Type :
Brand Name :
Original
Place of Origin :
US
Brand :
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
Contact Supplier