ZZS450X86X56/ZB450X86X56/B450X86X56C/B450X86X56
Product Description
Size 450X86X56
Outer Pattern Zigzag Pattern, C-Lug Pattern, B-Lug Pattern, BC Pattern
Width 450mm
Pitch Length 86mm
Links(No. of Drive Lugs/Teeth) 56
Length 86x56=4816mm
Net Weight around 250kg/pc
Material Natural Rubber and Steel
Warranty Guaranteed 12 Months under Normal Use
MOQ 2pcs
Delivery Time 25 working days generally, depends on the order quantity.
Condition Brand New
OEM Supported
HS CODE 843149
You can also use this way to confirm the size of rubber tracks you are using now.
ZZS450X86X56/ZB450X86X56/B450X86X56C/B450X86X56 Skid Steern Loader Rubber Track
Product Pictures
1.Zigzag Pattern
2.ZB Pattern
3.C-Lug Pattern
4.B-Lug Pattern
Delivery and Packing
1.Delivery
2.Packing
Generally, the rubber tracks are packed with wooden pallet with plastic film wrapped outside.
Nude packing is also applied for orders in containers to save space.
Inner Structure
Our rubber tracks are stronger and long-lasting.
Why Choose Rubber Tracks?
(1). Less round damage
(2). Low noise
(3). High speed
Rubber track permit machines to travel at a higher speed than steel tracks.
(4). Less vibration
(5). Low ground pressure
(6). Superior traction
How to Extend the Service Life of Rubber Tracks
The notices of using rubber tracks
3. Avoid sharp projections when traveling.
5. Be careful that no oil, etc adheres to the rubber track. If it does, wipe it off immediately.
6. When storing for long periods, keep indoors, away from direct sunshine and rain.
7. Replace as soon as possible when abrasion of sprockets is observed.
Other Sizes
130*72 28-53 300*52.5K 72-84 400*72.5KW 68-92
150*60 28-49 300*52.5KW 72-92 400*74 68-76
150*72 29-40 KB300*52.5 72-92 400*75.5K 74
170*60 30-40 KB300*52.5N 72-98 B400*86 52-55
180*60 30-40 JD300*52.5N 72-98 400*90 42-56
180*72 30-58 300*53K 80-84 Y400*142 36-37
180*72K 30-37 300*55 70-86 400*144 36-41
B180*72K 34-51 300*55.5K 76-82 Y400*144K 36-41
B180*72A 30-51 300*71K 72-55 420*100 50-58
H180*72 30-50 300*109N 25-42 450*71 76-88
190*60 30-40 K300*109 37-41 DW450*71 76-88
190*72 34-39 300*109WK 35-42 450*73.5 76-84
200*72 34-47 B300*84 78-52 450*76 80-84
200-*72K 37-47 T300*86K 48-52 450*81N 72-80
230*48 60-84 320*52.5 72-98 450*81W 72-78
230*48K 60-84 B320*52.5 68-98 KB450*81.5 72-80
230*72 42-56 320*54 70-84 K450*83.5 72-74
230*72K 42-56 B320*86 49-52 B450*84 53-56
230*96 30-48 320*90 52-56 B450*86 52-55
250*47K 84 320*100W 37-65 KU450*90 58-76
250*48.5K 80-88 Y320*106K 39-43 T450*100K 48-65
250*52.5K 72-78 350*52.5 70-92 K450*163 38
250*72 47-57 350*54.5K 80-86 485*92W 74
B250*72 34-60 B350*55K 77-98 500*90 76-82
B250*72B 42-58 350*56 80-86 500-92 72-84
E250*72 37-58 350*75.5K 74 500*92W 78-84
Y260*96 38-41 350*109 41-44 600*125 56-64
260*109 35-39 Y370*107K 39-41 700*100 80-98
280*72 45-64 400*72.5N 70-80 750*150 66
Y280*106K 35-42 400*72.5W 68-92 800*125 80
300*52.5N 72-98 Y400*72.5K 72-74
300*52.5W 72-92 KB400*72.5K 68-76