Flier new version 12S/16S/18S/22S brushless marine ESC 240A boat speed controller
Basic information
Voltage
Current
Size(mm)
weight(g)
BEC (Volts/Amps)
Box Programming support
Computer Programming support
Firmware update
3-16S
240A
387g
OPTO
Yes
Yes
Feature:
1. Design for RC Efoil, more functions
2. Battery voltage from 12V to 67V for super high voltage version.
3. Two way communication while connecting it with computer.
4. Firmware can be upgrade by user.
5. Motor cable can be inspected while Connecting the power battery
6. Simply set function value by Prog-Box or by PC via USB link wire.
7. Li-MH/Li-Po,Ne-Cd/Ne-mH,LiFe battery can be use.
9. Reverse function. the delay time of reverse is adjustable
10. The power of the motor forward/ reverse can be set.
11. Automatically detection the throttle route or can be set a fixed number by manual operation.
12. Auto cut off the power within 3 seconds if no radio signs.
13. Timing setting may be adjusted (0°-30°) to suit the motor type.
12S/16S/18S/22S Brushless Marine ESC 240A RC Boat Speed Controller New Version
1. Reverse: On/Off.
2. Timing:,1°,2°,3°,4°……30°.
3. Frequency: 8KHz, 16 KHz, 32 KHz.
4. Acceleration: Soft / Medium / Hard.
5. Accumulator type:NiCd/NiMh,Li-Ion/Li-Pol,LiFe.
7. Number of cells:Auto,2S,3S,4S,5S,6S,7S,8S,9S,10S,11S,12S,16S.
8. LiIo/Pol CUTOFF:2.0V,2.1V,2.2V,2.3V,2.4V,2.5V,2.6V,2.7V,2.8V,2.9V,3.0V,3.1V,3.2V,3.3V,3.4V,3.5V,3.6V.
9. LiFe cutoff:2.2V,2.3V,2.4V,2.5V,2.6V,2.7V,2.8V
10. Cut Off Type::Slow down,Hard. l
11. Power limited forward: Off, 75%, 50%, 25%.
12. Power limited reverse: Off, 75%, 50%, 25%.
13. Delay time when direction convert: 0.25S, 0.5S, 0.75S, 1S, 1.5S, 2S, 3S, 5S.
14. Reverse point:Auto,fixed 1.0mS,fixed 1.1mS,fixed 1.2mS,fixed 1.3mS.
15. Forward point:Auto,fixed 1.7mS,fixed 1.8mS,fixed 1.9mS,fixed 2.0mS.
16. Throttle curve: Logarithmical,Linear,Exponential.
17. Rotation direction: Left, Right.
18. Timing monitor (TIMING MONTITOR): ON, Off.
Note:the red mark is the factory default value,you can setting function value by youself.
Pictures:
Trade Terms:
1.Payment :T/T ,Paypal,West union .
2.Production lead time :5 days for 100-200 pcs ,10days for 200-300pcs .
3.Sample can be delivered within 3 days.
4.Discounts are offered based on order quantities .
5.MOQ: 2 pcs.
Shipping&Return:
1. Items will be shipped within 3 business day after payment completed received.
3. Warranty Period is 2 yrs for this item.
5. All emails will be answered within 1 working day.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
Flier
Model Number :
F-16S-240A-B
Certification :
CE
Place of Origin :
China
MOQ :
2
Price :
Negotiable
Contact Supplier
video