JH640-275 Cooled Thermal Camera
1. Technical Specification
1.1 Detector
Detector: MCT640×512
Pixel size: 15μm
Spectral band 3.7μm~4.8μm
NETD: ≤25mK @ 25℃
Cooling: Stirling
Cooling Down Time: < 7min (at 25℃)
1.2 Optics Specification
Focal length: 20mm~275mm continuous zoom F#: 5.5
FOV (H×V): 2.0°(H) ×1.6°(V)to 27.0°(H) ×21.7°(V)(±10%)
1.3 Image Display
Video output: Analog Video, Standard PAL.
Digital video output: Base format cameralink
Digital video format: 640×512 @30Hz
Polarity: BH/WH
Calibration: Manual/ Background calibration
E-zoom: ×2/ ×4
Reticle Display: ON/OFF
Image Enhancement Function: Yes
Image Flip: flip vertical and horizontal
1.4 Communication Interfaces
Communication and Control interfaces: RS232 or RS422
1.5 Power Supply
Power Supply:(18VDC~32VDC with input polarity protection)
Power Consumption: 15W@25 (Standard operating condition)
25W@25 (Peak power consumption)
1.6 Environmental Specification
Operating Temperature: -40~+60
Storage Temperature: -55~+70
1.7 Physical Specification
Weight: 1020g
Dimension: Fig.1
Fig.1- Mechanical dimension
Send your message to this supplier
Send Now
JH640-275 Infrared Cooled Thermal Camera with MCT640×512 Detector 20mm~275mm Continuous Zoom and ≤25mK NETD
Ask Latest Price
Contact Supplier