| brand |
REXROTH |
Valve function |
reversing |
| Main sales regions |
Europe, Southeast Asia, Global |
Is it a cross-border export exclusive source of goods |
yes |
| function and role |
Reversing type |
sealing material |
Nitrile rubber |
| Pressure environment |
atmospheric pressure |
temperature environment |
room temperature |
| Applicable Industries |
Metallurgy, Chemical, Mining, Industrial |
Drive Type |
Electromagnetic, Hydraulic |
| oil products |
mechanical |
Triple formula |
Unlimited supply quantity |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/2 4WE6EB6X/SG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/2 4WE6HB6X/SG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/3 4WE6E6X/SG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/3 4WE6J6X/SG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/3 4WE6M6X/SG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/3 4WE6L6X/SG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/3 4WE6H6X/SG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/3 4WE6G6X/SG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/2 4WE6C6X/EG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/2 4WE6D6X/EG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/2 4WE6Y6X/EG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/2 4WE6EA6X/EG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/2 4WE6EB6X/EG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/2 4WE6HB6X/EG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/2 4WE6HA6X/EG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/3 4WE6X/EG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/3 4WE6J6X/EG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/3 4WE6JB6X/EG24N9K4 |
| NG6 electromagnetic directional valve 4/3 4WE6M6X/EG24N9K4 |
FQA;
Do not use vegetable-based oils with NBR seals—they cause swelling and seal failure.
- Solenoid Check: Measure the coil resistance with a multimeter (DC 24V coil: 30–40 Ω; AC 220V coil: 150–200 Ω). Abnormal resistance (e.g., 0 Ω = short circuit, ∞ Ω = open circuit) means the coil needs replacement.