Product Paramenters
electric power station Model
AC200Max
B230
B300
Built-in Battery
2048Wh
2048wh
Charging Power
Solar
MPPT 35V- 145V 900W
500W through AC adaptor or connect with AC200max
200W max(12-60V),10A
AC Charge
500W
500W max
500W max
Car charging
10.5V-14.4V/21V-28.8V 8.2A
500W max
200W max
Solar +D050S Module connect with AC charging port
1400W
/
AC+SOLAR INPUT 700W
Output
AC
2200W 4* AC 100V/120V/230V(US/JP/UK/AU)
No Inverter
No Inverter
DC
1* NEMA TT-30(Only for US/JP)
2* 5V/3A USB-A
2* 18W USB-A
1* 100W USB-C PD3.0
1* 12V/30A Super DC
1* 12V Car Prot+2x12V DC (10A max)
2* 12V/10A DC5521 Outlets
1*12V10A Car lighter
1X18W QC3.0
1X Type 100W
1*12V10A Car lighter
1X18W QC3.0
1X Type 100W
Other functions
2* 15W Wireless Charging Pad
(Tips: Need Bluetti's Accessory P090D)
Compatible with
(Tips: Required Bluetti's Accessory P090D)
Material for casing
ABS + PC
ABS + PC
N.W.
28.3KG
22.1KG
36.1KG
Dimension LxWxH(mm)
456x380x308mm
520*320*266mm
420*280*227.5mm
APP
Through bluetooth
Scalability
Cacity of packed system
Fully packed system Expandable up to 2* B230 or 2* B300
Up to 2KW,8.2KWH
Max solar input
2800W
Max AC input
1000W
Products Description
SMALL CHANGE, HUGE LEAP
It’s here: The first modular, expandable power station. Packed with an astonishing 2048Wh ultra-durable LFP cells and a 2,200W full power pure sine wave inverter, the AC200MAX can be your mobile recharge center off-the-grid or on the way.
LESS TO SPEND, MORE TO LOVE
GET CHARGED IN ANYWAY YOU PREFER
The AC200MAX allows up to 900W of solar input and 500W via the adapter, you can even charge it up via your wall outlet and solar panels simultaneously, boost a stunning 1400W total charging rate which can top up your power beast in less than two hours! Further more, every Bluetti battery module has their own input port for AC adapters, you’ll get another 500W of input capability with every module added (Up to two for the AC200MAX).
INCOMPARABLE OUTLET VERSATILITY
With AC200MAX’s 16 outlets, you get to run all your needs simultaneously without breaking a sweat. And especially for the RV enthusiasts the AC200 MAX has a specially designed built-in 30A NEMA TT-30 outlet and a 12V 30A super powerful DC outlet.