Key advantages
  • 100 % drop-in replacement—no cabinet wiring mods
  • Conformal-coated PCB for 60 °C ambient reliability
  • 1-year warranty; CE & RoHS compliant
SPECIFICATIONS
Item Detail
Model IPM-RLA REV1.2
Core module PM50RLA120 (50 A 1200 V) or PM75RLA120 (75 A 1200 V)
Switching frequency 2 – 8 kHz (default 4 kHz)
Supply voltage 15 VDC ±5 % (on-board derived)
Peak gate current ±6 A per IGBT
Isolation 2.5 kV RMS opto-couplers
Operating temp. –10 °C – +60 °C
Humidity ≤ 95 % RH non-condensing
PCB size 200 mm × 120 mm × 1.6 mm
Mounting 4 × Ø4.2 mm slots on 190 mm × 110 mm