BZT52C15-13-F
Place of Origin :
Guangdong, China
Brand Name :
Original
Packaging Details :
Standard carton
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Type :
Zener Diode
Package Type :
SOD-123-2
Max. Reverse Current :
0.1 uA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 10.5V
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
Tolerance :
±6%
Power - Max :
500mW
Impedance (Max) (Zzt) :
30 Ohms
Stock :
In Stock
Description
BZT52C15 Surface Mount Zener Diodes
High-Performance Diodes for Automated Assembly Processes
Additionally, the epoxy in this device meets the UL 94 V-0 flammability rating, ensuring maximum safety during operation. With 500mW power dissipation on ceramic PCB, universal medium current, and a moisture sensitivity level of 1, this zener diode is perfect for a wide range of applications. Its Zener voltage tolerance of ± 5% ensures accurate and consistent performance. The SOD-123 small outline plastic package makes it easy to integrate into any circuit design. In summary, with its superior quality and performance, the BZT52C15 is a dependable and versatile choice for electronics applications.
Product Category
Zener Diodes
Vz - Zener Voltage
15 V
Mounting Style
SMD/SMT
Package / Case
SOD-123-2
Pd - Power Dissipation
500 mW
Voltage Tolerance
0.0612
Voltage Temperature Coefficient
11.1 mV/C
Zener Current
0.1 uA
Zz - Zener Impedance
30 Ohms
Minimum Operating Temperature
- 65 C
Maximum Operating Temperature
+ 150 C
Configuration
Single
Qualification
AEC-Q101
Series
Height
1.35 mm
Length
3.85 mm
Width
1.7 mm
Ir - Reverse Current
Subcategory
Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage
900 mV
Unit Weight
0.000353 oz
Send your message to this supplier
Send Now
BZT52C15 BZT52C15-13-F Zener Diode 500mW 15V Zener AEC-Q101 replacement chip IC
Ask Latest Price
Model Number :
BZT52C15-13-F
Place of Origin :
Guangdong, China
Brand Name :
Original
Packaging Details :
Standard carton
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier