diode triode integrated circuits, FQP30N06
Mounting Type :
standard, standard
Description :
MOSFET triode electronic components
Model Number :
FQP30N06
Type :
Rectifier Diode
Place of Origin :
United States
Brand Name :
Original
D/C :
22+/23+
Package Type :
Through Hole
Application :
PCB/PCBA/SMT/BOM LIST assembly
Supplier Type :
Original manufacturer, Agency
Max. Forward Voltage :
standard
Max. Reverse Voltage :
standard
Max. Forward Current :
Max. Reverse Current :
Diode Type :
diode triode integrated circuits
Technology :
Voltage - Peak Reverse (Max) :
Current - Average Rectified (Io) :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Package / Case :
standard, TO-220
Diode Configuration :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
Reverse Recovery Time (trr) :
Capacitance @ Vr, F :
Current - Max :
Resistance @ If, F :
Power Dissipation (Max) :
Capacitance Ratio :
Capacitance Ratio Condition :
Configuration :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
Tolerance :
Impedance (Max) (Zzt) :
Manufacturer :
Manufacturer
Product Category :
MOSFET
Number of Channels :
Number of Channels
Packaging :
Tube
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage :
600 V
Vgs - Gate-Source Voltage :
- 30 V, + 30 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Packaging Details :
According to the regular packaging of the product, add air bubbles to prevent shaking.
Port :
SHENZHEN/HONGKONG PORT
Supply Ability :
50000 Piece/Pieces per Week
Price :
Description
FQP30N06 Triple Diffused Npn Hot Sell RF Power Mosfet Transistor FQP30N06
Product Paramenters
Packaging:
Tube
Product Category:
MOSFET
Brand:
RoHS:
Details
Configuration:
Single
Technology:
Si
Fall Time:
77 ns
Mounting Style:
Through Hole
Height:
16.3 mm
Package / Case:
TO-220-3
Length:
10.67 mm
Transistor Polarity:
N-Channel
Product Type:
1 Channel
Rise Time:
69 ns
600 V
Factory Pack Quantity:
50
Id - Continuous Drain Current:
9.5 A
Subcategory:
MOSFETs
Rds On - Drain-Source Resistance:
730 mOhms
Transistor Type:
1 N-Channel
Vgs - Gate-Source Voltage:
- 30 V, + 30 V
Type:
Minimum Operating Temperature:
- 55 C
Typical Turn-Off Delay Time:
144 ns
Maximum Operating Temperature:
+ 150 C
Typical Turn-On Delay Time:
23 ns
Pd - Power Dissipation:
156 W
Width:
4.7 mm
Channel Mode:
Enhancement
Part # Aliases:
FQP30N06_NL
Series:
FQP30N06
Unit Weight:
0.068784 oz
See Details Images-Contact us for send
SHENZHEN QINGFENGYUAN TECHNOLOGY CO.,LTD.
Welcome to visit our company-Company Profile
100% Test before shipment