TL50W815, TL50W815
Switching Output :
PNP/NPN
Brand :
Datalogic
Operating Temperature :
-10 TO 55 Degree C
Power supply :
10-30 Vdc 1, reverse polarity protection
Ripple :
2 Vpp max.
Consumption :
50 mA max. at 24Vdc
Spot dimension :
1.5 x 5 mm at 9 mm
Saturation voltage :
≤2 V
Connections :
4-pole M12 connector
Packaging Details :
standard package
Port :
shenzhen/hongkong port
Supply Ability :
1000 Piece/Pieces per Week
Price :
Description
Original Italy DATALOGIC TL50-W-815 Color Contrast Photoelectric sensor
a limit for the detection speed, reaching 33ms response time and 15kHz switching frequency.
FEATURES & BENEFITS
· RGB emission: high detection reliability and resolution
· Teach-in push-button: fast and easy setting
· 15KHz switching frequency: precise and repeatability reading
Power supply
Ripple
2 Vpp max.
Consumption
50 mA max. at 24Vdc
Light emission
RGB LED (630nm red, 520nm green, 465nm blue) 2
Spot dimension
1.5 x 5 mm at 9 mm
Operating distance
9 mm
Depth of field
± 3 mm (with standard 9 mm lens)
Setting
MARK push-button
BKGD push-button
Indicators
yellow OUT PUT LED
green READY LED
orange DE LAY LED
Output type
1 PNP output / 1 NPN output
Output current
100 mA max.
Saturation voltage
≤2 V
Response time
33 μs
Switching frequency
15 kHz
Operating mode
dark/light automatic
Timing function
0 ... 20 ms selectable
Connections
4-pole M12 connector
Electrical protection
class 2
Mechanical protection
IP67
Protection devices
A, B3
Housing material
ABS
Lens material
PMMA
Operating temperature
-10…55°C
Storage temperature
-20…70°C