Product Paramenters
LM2576SX-3.3
MSP430 Family: Low-Cost, Low-Power, Versatile Embedded 16-bit MCUs TMS320 Series: 16/32-bit MCU family optimized for real-time control applications 16-bit, whole-point arithmetic, 20 to 40 MHz C28X: 32-bit, integer or floating-point arithmetic, 100 to 150 MHz digital signal processor TMS320 series TMS320C2xxx: 16- and 32-bit digital signal processors optimized for control applications TMS320C5xxx: 16-bit full-point low-power processor, 100 to 300 MHz TMS320C6xxx: High Performance Digital Signal Processor Family, 300 to 1000 Hz Other models include TMS320C33, TMS320C3x, TMS320C4x, TMS320C5x, and TMS320C8x, as well as OMAP series of multi-core processors based on ARM architecture designed for mobile devices, such as ARM9, ARM11, and Cortex-A8.
Manufacturer:
Texas Instruments
Product Category:
Microprocessors - MPU
RoHS:
Details
Mounting Style:
SMD/SMT
Package / Case:
PBGA-324
Series:
AM3352
Core:
ARM Cortex A8
Number of Cores:
1 Core
Data Bus Width:
32 bit
Maximum Clock Frequency:
1 GHz
L1 Cache Instruction Memory:
32 kB
L1 Cache Data Memory:
32 kB
Operating Supply Voltage:
1.325 V
Minimum Operating Temperature:
- 40 C
Maximum Operating Temperature:
+ 125 C
Packaging:
Tray
Brand:
Texas Instruments
Data RAM Size:
64 kB, 64 kB
Data ROM Size:
176 kB
Development Kit:
TMDXEVM3358
I/O Voltage:
1.8 V, 3.3 V